Vůbec poprvé zachytili vědci signál z Měsíce

Je to už deset let, když na oběžnou dráhu Měsíce dorazil lunární průzkumný orbiter NASA. Od té doby k němu vědci vysílají laserové signály v naději, že dostanou odezvu. Jejich trpělivost a píle se vyplatila. Konečně po deseti letech dorazil zpětný laserový signál z Měsíce.

Abychom to vysvětlili. Mezinárodní tým vědců vysílal laserové signály k naší přirozené družici, konkrétně na malé reflektory zhruba o velikosti knihy a snažili se odrazit světlo zpět na Zemi. Paprsek tak musel urazit přibližně 235 000 miliónů mil od Země. Ovšem až v těchto dnech oznámila NASA skvělou zprávu. Vůbec poprvé se fotony úspěšně odrazily zpět k Zemi z lunární orbity.

Můžeme říci, že jde o další skvělý pokrok v oblasti průzkumu vesmíru. Zpětný signál totiž poskytuje odborníkům nový způsob, jak provádět měření na Měsíci a kolem něj, především to může pomoci pochopit podmínky na povrchu Měsíce a co se po 50 letech díky těmto podmínkám stalo s přístroji, které tam byly umístěny.

Součástí programu Apollo v letech 1969 až 1972, totiž nebylo jen vysadit kosmonauty na povrchu Měsíce. V rámci mise tam byly umístěny také zařízení pro další monitorování, jako jsou seismometry a právě tři laserové reflektory. Sovětský vesmírný program také postavil na Měsíci svoje reflektory, takže jich je tam celkem pět.

Proč laserové reflektory? Pokud totiž posíláte opravdu silný laserový paprsek na Měsíc, můžete na základě rychlosti světla provést skutečně přesné měření vzdálenosti mezi dvěma body. Můžeme tedy s přesností na milimetr určit, jak daleko je Měsíc.

Taková přesná měření nám také říkají, že Měsíc se pomalu pohybuje pryč od Země rychlostí asi 3,8 centimetru za rok.  “Nyní, když sbíráme data 50 let, můžeme vidět trendy, které bychom jinak neviděli,” řekl planetární vědec Erwan Mazarico z Goddard Space Flight Center NASA. “Věda založená na laseru je dlouhá hra.” Uvidíme, co nám tedy její výsledky přinesou.

Sdílet:
Loading...