VIDEO: Obrovský meteor rozsvítil oblohu a proměnil na několik sekund noc v den

5/5 - (1 vote)

Šílenství a zmatek doslova ovládly sociální sítě poté, co oblohou nad Portugalskem a Španělskem prolétl obrovský meteor, který na krátký okamžik proměnil noc v den.

Oslnivý záznam ukazuje, jak oblohu nad Pyrenejským poloostrovem rozsvítila velká ohnivá koule a pohrála si s barvami noční oblohy. Světelná show nastala v noci ze soboty 18. května na neděli 19. května ve 22:46. Postaral se o to objekt kometárního původu, který vstoupil do naší atmosféry rychlostí 45 kilometrů za sekundu.

Objekt začal svou světelnou fázi přibližně nad Cácres a pokračovalo ve své trajektorii až do přibližně 45 kilometrů severozápadně od Porta, obce v Portugalsku.

Průchod meteoru byl tak rychlý a jasný, že překonal svit Měsíce a osvítil noc zábleskem, který trval několik sekund a mohli jej pozorovat lidé z mnoha míst Pyrenejského poloostrova.

Jak již bylo řečeno celý úkaz ohromil širokou veřejnost a uchvátil uživatele sociálních sítí. Ti se samozřejmě pídili po vysvětlení, a to také přišlo.

Josep Maria Trigo, astronom z Institutu vesmírných věd CSIS, vysvětlil, že se jedná o meteorický superbolid, horninu o velikosti přibližně 20 až 30 centimetrů, která se dotkla atmosféry na „poměrně nízké dráze“. Díky tomuto typu trajektorie je takový jev viditelný a velkolepý na velké vzdálenosti.

Analýza profesora José María Madiedo z projektu SMART potvrdila, že objekt neprodukoval meteority a že jeho kometární původ mu umožnil vstoupit do naší atmosféry rychlostí 161 000 kilometrů za hodinu.

Sdílet: