Větry na Venuši jsou tak silné, že dokáží změnit rotaci planety.

Venuše je pekelná planeta s toxickou, utlačující atmosférou. Jen málo kosmických lodí, které jsme vyslali na její povrch, dokázalo přežit stěží pár minut, než byly rozdrceny intenzivními tlaky, nebo zkorodovaly díky jedovatým plynům. Pokud je to pravda, atmosféra na Venuši je tak silná, že je dokonce schopna ovlivnit rotaci planety. Tato skutečnost je výsledkem nových poznatků o této planetě.

V roce 2015, japonská vesmírná sonda Akatsuki, která zkoumá atmosféru Venuše, zaznamenala něco neobvyklého. Obří vlnu ve tvaru luku, která se táhla přes téměř celý povrch planety . Tento typ meteorologického úkazu se nestává bez důvodu, jenže vědci nedokázali vysvětlit, co to způsobilo.

Skupina výzkumných pracovníků UCLA a Univerzity  Paris-Saclay možná našli odpověď, díky nové počítačové simulaci . Simulace ukazuje, že vlna pozorovaná díky Akatsuki mohla být způsobena silnými větry, které mají dopad na hory planety.

Podle této simulace je atmosféra dostatečně hustá a větry jsou dostatečně silné, aby mohly skutečně ovlivnit rotaci Venuše. Vědci říkají, že větry mohou změnit rychlost rotace planety o dvě minuty denně. To by mohlo znít jako hodně, dokud si neuvědomíte, že den na Venuši trvá přibližně 243 dní na Zemi, zatímco větry obíhají planetu jednou za č

Vzhledem k tomu, že dny na Venuši nejsou znatelně kratší, vědci předpokládají, že něco jiného působí proti síle větrů a zpomaluje rotaci planety tak, jako ji atmosféra zrychluje. Pravděpodobným viníkem je gravitace Slunce, ale neexistuje žádný způsob, jak to určitostí dokázat, dokud nebudeme schopni poslat další vesmírnou loď na Venuši, což by mohlo by mohlo trvat několik let až desetiletí.

Zdroj: Nature Geoscience

Sdílet:
Loading...