Vesmírný dalekohled Jamese Webba zachytil dechberoucí snímky mlhoviny v Orionu

5/5 - (1 vote)

Vesmír i příroda jsou mocní čarodějové. Tak jako na Zemi můžeme být svědky dechberoucích momentů, tak je i vesmír plný úkazů ohromujících svět. Jeden z nich zachytil vesmírný dalekohled Jamese Webba.

Hvězdná školka se nachází v souhvězdí Orion, 1350 světelných let daleko od Země. V podobném prostředí, ve kterém se před více než 4,5 miliardami let zrodila naše vlastní sluneční soustava. Astronomové se o tuto oblast zajímají hlavně kvůli lepšímu porozumění tomu, co se stalo během prvního milionu let naší planetární evoluce.

Snímky byly získány v rámci programu Early Release Science a zapojilo se do nich více než 100 vědců v 18 zemích, společně s institucemi jako je například Francouzské národní centrum pro vědecké výzkumy (CNRS).

Mezinárodní výzkumný tým odhalil první snímky mlhoviny v Orionu pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba. Foto: NASA/ESA/CSA/AFP

„Jsme doslova uchváceni novými snímky mlhoviny v Orionu,“ uvedla v prohlášení astrofyzička Západní univerzity Els Peeters. „Tato nová pozorování nám umožňují lépe porozumět tomu, jak hmotné hvězdy transformují oblak plynu a prachu, ve kterém se zrodily,“ dodala.

Mlhoviny jsou zastíněny velkým množstvím prachu, který znemožňoval pozorování dalekohledy ve viditelném světle, jako je Hubbleův vesmírný dalekohled, Webbův předchůdce. Webb však působí primárně v infračerveném spektru a proniká prachem. Díky tomu byly odhaleny četné velkolepé struktury až do měřítka 40 astronomických jednotek nebo velikosti naší sluneční soustavy.

Mezi zmíněné struktury patří hustá vlákna hmoty, která by mohla zrodit nové generace hvězd, stejně jako formující se hvězdné systémy, které se skládají z centrální protohvězdy obklopené diskem prachu a plynu, ve kterém se tvoří planety.

„Doufáme, že se nám podaří porozumět celému cyklu zrození hvězd,“ řekl Edwin Bergin předseda astronomie Michiganské univerzity a člen mezinárodního výzkumného týmu. „Na snímku se díváme na tento cyklus, kde první generace hvězd v podstatě ozařuje materiál pro další generaci. Neuvěřitelné struktury, které pozorujeme, budou podrobně popisovat, jak probíhá cyklus zpětné vazby hvězdného zrození v naší galaxii i mimo ni.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je nejvýkonnějším svého druhu, který byl kdy postaven. Stroj se může chlubit primárním zrcadlem o rozměru 6,5 metru, které se skládá z 18 šestiúhelníkových segmentů potažených zlatem, a také pětivrstvou sluneční clonu o velikosti tenisového kurtu.


Zdroj: dn

Sdílet: