Vesmírná turistika se stává realitou. Toto je první komerční modul ISS

NASA má již několik let v úmyslu zpřístupnit Mezinárodní vesmírnou stanici soukromým turistům. V současné době se tato vize realizuje doslova před našima očima. Vesmírná agentura právě vybrala dodavatele prvního komerčního modulu.

Stále více společností má zájem se podílet na vývoji sektoru vesmírného průmyslu. A samozřejmě nic neurychluje vývoj víc, než tvrdý konkurenční boj. Další společností, které může výrazně přispět v oblasti dobývání vesmíru, je Axiom Space.

NASA oznámila, že si vybrala tuto společnost k vybudování prvního komerčního modulu, který bude schopen pojmout vesmírné turisty s nadutou peněženkou. Pro samotnou agenturu a vládu USA je to velmi důležitá otázka, protože náklady na údržbu vesmírného modulu se každým rokem zvyšují a jeho hodnota je pro státní instituce nízká. Je to úplně jiné z pohledu soukromých společností, které tam provádějí experimenty důležité pro jejich vývoj.

V čele Axiom Space je Mike Suffredini, který během desetileté práce v NASA zodpovídal za správu Mezinárodní vesmírné stanice. Ale to není vše, podporuje ho Kam Ghaffarian, generální ředitel společnosti SGT (Stinger Ghaffarian Technology), která je hlavním dodavatelem NASA, odpovědným za služby ISS a výcvik astronautů.

Společnost před časem oznámila, že chce postavit první soukromou vesmírnou stanici na oběžné dráze! Plány společnosti, která byla založena jen před 4 lety, se mohou zdát imaginární, ale nic nemůže být dále od pravdy. První komerční modul této společnosti vyletí na oběžnou dráhu pro dobrý začátek a pak bude čas na realizaci větších plánů.

Modul 1 bude připojen k portu Node 2. Dragon od SpaceX a Orion od Boeingu se tam budou moci přímo dokovat. Axiom zajišťuje, že modul bude mít všechny potřebné systémy podpory života, ložnice, toaletu, kuchyň a prostor pro experimenty, což umožní ubytovat až sedm astronautů. Budou také moci počítat s trochou luxusu. Nejdůležitějším aspektem života na oběžné dráze však bude jen obdivování naší planety z pohledu vesmíru. Za takový zážitek budou zájemci muset zaplatit 45 000 $ za den pobytu. V přepočtu jde tedy o něco málo přes 1 milion korun.

Připomínáme, že dokončení prací na ISS se očekává v letech 2024 až 2028. Když mezinárodní kosmická stanice přestane fungovat, modul 1 se od ní odpojí a stane se první soukromou a zcela nezávislou vesmírnou stanicí. Uvedení tohoto prvku nového domova pro astronauty je naplánováno na oběžnou dráhu počátkem roku 2021. Samotný modul měří 9krát 5 metrů, takže bude jedním z největších užitečných zatížení, jaké kdy byly vypuštěny do vesmíru. Modul bude rozšiřován o nové prvky, dokud nebude postavena nová velká vesmírná stanice.

Zdroj: SN

Sdílet:
Loading...