Vesmírná sonda vzdálená více jak 20 miliard kilometrů od Země, vyslala nové signály

5/5 - (1 vote)

Když otočíte klíčkem a poprvé sešlápnete plynový pedál na autě, které desítky let stojí v garáži, nečekáte, že nastartuje. Tento pocit měli zaměstnanci NASA, kteří dokázali po 37 letech restartovat sadu trysek na palubě sondy Voyager 1, což pomohlo nasměrovat antény k Zemi a obnovit tak komunikaci s přístrojem.

Voyager 1  je první sodnou NASA a JPL, která opustila sluneční soustavu. V současné době je od Země vzdálená více než 20 miliard kilometrů, přičemž se mezihvězdným prostorem řítí rychlostí přes 35 000 za hodinu. Sonda má primární trysky, tak i záložní či sekundární mnohdy označované jako trysky TCM. Během 40 let cestování hlavní trysky sondy selhaly a NASA s ní ztratila kontakt.

Až do nedávné doby zůstaly trysky nečinné. NASA vynaložila nemalé úsilí, aby se s Voyager 1 spojili. Svolán byl celý tým, který na sondě kdy pracoval. Podle projektové manažerky Suzanne Dodd se díky jejich úspěšnému pokusu podařilo prodloužit životnost sondy o dva až tři roky.

Odborníci nejprve vykopali desítky let stará data a nastavili software, který byl vytvořen ve starověkém assembleru, aby správně testoval trysky. Pak přišlo dlouhé čekání v podobě 19 hodin a 35 minut, než se dostaly signály sondy k anténě Deep Space Network v Goldstone v Kalifornii.

Celý tým byl pochopitelně potěšen nečekaným úspěchem. Zvolenou strategii chtějí uplatnit i během manipulací s Voyager 2.

Zdroj: tt

Sdílet: