Venuše je pokryta gigantickými křišťálovými sopkami

Kromě toho, že je povrch Venuše nehostinným místem, je také pokryt stametrovými sopečnými horami, které jsou tvořeny z krystalů. Vědci z Edinburghu přišli s teorií o tom, jak se tyto hory tvoří a zároveň doufají, že budoucí mise na Venuši jejich tvrzení potvrdí. Teorii vědců zveřejnil magazín New Scientist.

Teorie vědců z Edinburské univerzity hovoří o tom, že se hluboko pod povrchem Venuše tvoří kašovitá směs krystalů, která se postupně vytlačuje na její povrch, kde následně tvoří drobné krystalické útvary. Především jsou odborníci přesvědčeni, že na povrch se směs dostává díky tektonické činnosti, díky čemuž vytváří v některých případech i stometrové hory. Největším posunem v jejich teorii by měly být budoucí mise na Venuši.

Hlavní myšlenkou celé teorie je proces tvorby krystalické hmoty. Údajně by se měla pod povrchem Venuše tvořit stejným procesem jako láva, až na to, že nakonec je celá hmota tlustší a hustší. Když tedy dojde k tektonické činnosti, krystaly se usazují do doby, než se nahromadí, a nakonec jsou vytlačeny na povrch.

Zatímco magma by odtekla pryč, krystalická kaše drží pohromadě a vytváří vysoké a strmé struktury na povrchu Venuše. „Pokud byste nalili olivový olej na stůl, stékal by po jeho povrchu pryč. Pokud byste ale vzali něco mnohem tužšího, zůstala by na stole hrouda.“ Vysvětlil celou myšlenkou z jiné perspektivy vedoucí studie Geoffrey Bromiley z univerzity v Edinburghu.

Zdroj: Futurismus.com

Sdílet:
Loading...