Vědci zachytili tajemné rádiové signály, pocházející ze vzdálené galaxie

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRB) jsou fenoménem, ​​který se odehrává v milisekundových intervalech a jejich fyzický původ je tajemstvím. Jediné co víme je, že nepochází z mléčné dráhy. Dosud se vědcům podařilo tyto záblesky zaznamenat jen několikrát. Jeden z nich se ale neustále opakuje. Týmu kanadských vědců se nyní podařilo zaznamenat 13 úplně nových FRB. Signály zachytil nový teleskop jménem CHIME.

Co už víme je, že sedm ze zmíněných záblesku vykazovalo extrémně nízké frekvence. Ve skutečnosti šlo o nejnižší frekvenci, kterou dokáže přístroj CHIME zaznamenat. Tím pádem není vyloučeno, že podobných záblesků bylo víc, jen je nebyl CHIME schopen rozpoznat.

Jeden ze členů kanadského týmu z univerzity McGill, Arun Naidu ve svém veřejném prohlášení uvedl: „Ať už je zdroj těchto záblesků jakýkoliv, je neuvěřitelné, jaký frekvenční rozsah mají.“

Opakující se záblesk byl pojmenován FRB 180814 a přichází k nám z poloviční vzdálenosti, oproti jeho předchůdci FRB 121102, který pochází z trpasličí galaxie, vzdálené 3 miliardy světelných let. Pravděpodobně byl tento záblesk vyvolán důsledkem neuronové hvězdy, která se pohybuje napříč mimořádně silným magnetickým polem.

„Doposud jsme věděli jen o jediném opakujícím se FRB. Existence dalšího dokazuje, že jich může být mnohem víc,“ prohlásila astrofyzička podílející se na výzkumu pomocí CHIME, Ingrid Stairs z univerzity v Kanadě. „Díky častějšímu opakování a vícenásobným zdrojům, budeme schopni rozeznat, co jsou záblesky zač a odkud pocházejí.“

Tým si všiml i jisté zvláštnosti. Některé ze signálu mají tendenci se rozptylovat. Tento fakt může ukazovat na délku cesty, kterou signály urazily od svého zdroje k nám. Existují i vědecké téze, která tvrdí, že jde o zbytky nebo jiné shluky, které po sobě zanechává supernova. Informace a celkové okolnosti okolo fenoménu FRB jsou zatím nejasné, ba dokonce mizivé. Jsme ale na dobré cestě, abychom zjistili, o čem vlastně mluvíme.

Zdroj: IFLScience.com