Vědci hledají hvězdné sourozence našeho Slunce

Rate this post

Naše hostitelská hvězda vznikla v mlhovině před několika miliardami let spolu s desítkami, případně stovkami dalších hvězd. Od té doby však hvězdy, které začaly společně žít, se oddělovaly a je téměř nemožné, aby vědci zjistili, která z 150 miliard hvězd je těch, které se utvořily s našim Sluncem.

Ale nový výzkum nám může pomoci najít konečně některé z našich dlouho ztracených sourozenců. Vědci, kteří pracují s projektem Galaktická archeologie, použili spektrograf na australské astronomické observatoři k analýze chemického složení 340 000 hvězd. Pomocí těchto dat mohou vědci najít hvězdy, které odpovídají chemickému složení našeho typu, jako je test kosmické DNA. S těmito informacemi bychom našli hvězdné sourozence.

Výzkum byl proveden pomocí nástroje HERMES na anglo-australském teleskopu v Austrálii. HERMES je schopen studovat světlo spektra hvězd, které mohou astronomům napovědět, které vlnové délky světla tvoří hvězdu. Různé elementy svítí při různých vlnových délkách, takže spektrum může říct astronomům, které elementy tvoří hvězdu.

Jiné teleskopy mohou studovat spektrum hvězd, ale HERMES to dělá v nebývalém měřítku. Během probíhajícího průzkumu dalekohledů bude HERMES skenovat milion hvězd, přesně zaznamenávat spektrum pro vědce, kteří budou vše pečlivě studovat.

Existuje mnoho vědců, kteří s těmito informacemi mohou dělat, včetně hvězd zápasů s mlhovinou, která je zrodila. Nejen že bychom našli hvězdy, které se narodily vedle našeho Slunce, ale mohli bychom se také hodně naučit o historii naší galaxie. Při tomto výzkumu bychom mohli najít hvězdy, které se narodily společně, a získat lepší pochopení toho, jak vypadala naše galaxie před několika miliardami let.

Sdílet: