V září můžeme na noční obloze sledovat tanec planet, poslední superměsíc roku i kometu

5/5 - (2 votes)

Právě skončilo jedno nebeské divadlo a už se chytají další představení. Samozřejmě dva superměsíce ze srpna bude těžké překonat, ale září se také nenechá zahanbit. Kromě pozorování planet se můžeme těšit na poslední superměsíc tohoto roku, potenciální pozorování komety a podle serveru Photopills bude září jedním z posledních měsíců, kdy bude možné pozorovat jádro Mléčné dráhy. Návrat tak dlouho očekáváné sezóny polární záře na severní polokouli je tady.

O první divadlo se postará kometa Nishimura. Nově objevená kometa Nishimura se ve vesmíru rychle rozjasňuje a již v září může být na Zemi viditelná i pouhým okem. Kometu Nishimura poprvé zpozoroval amatérský japonský astronom Hideo Nishimura pomocí standardního digitálního fotoaparátu na přelomu noci z 11. a 12. srpna. Na naší noční obloze můžeme kometu zahlédnout od 10. do 13. záři.

Začátkem dalšího týdne tedy od 4. do 6. záři budeme mít možnost sledovat tanec Měsíce s Jupiterem. Dojde totiž k takzvané konjunkci, která označuje přiblížení dvou nebeských těles z pohledu pozorovatele. Oblohu bude také zdobit Venuše, která 19. září dosáhne své maximální jasnosti. Většinu noci pak uvidíme i Jupiter a Saturn.

No a 29. září rozzáří oblohu poslední superměcí tohoto roku. Zářijový úplněk ve znamení Berana bývá nazýván Dožínkový úplněk. Název se odráží od faktu, že v tomto období dochází k poslední sklizni. Svého maxima dosáhne v časných hodinách, proto největší šanci, kdy měsíc uvidíte v jeho celé kráse bude po západu slunce 28. záři.

No, máme se opět na co těšit. Matička příroda si pro nás nachystala krásná zářijová představení.

Sdílet: