V pondělí budeme moci pozorovat vzácný úkaz! Přechod Merkuru před Sluncem

V pondělí budou moci lidé téměř na celé planetě sledovat přechod Merkura před Sluncem. Pokud jedinečný úkaz nestihnete, pak budete muset čekat dalších 12 let. Úkaz bude částečně viditelný i z území České republiky.

Začne krátce po 13.30 odpoledne a skončí přibližně po 19.00 hod.  Jelikož Slunce zapadne po šestnácté hodině, z Česka budeme moci sledovat jen část přechodu. Merkur je velmi malá planeta, pouhým okem ji neuvidíte. V pozorování může pomoci například teleobjektiv fotoaparátu či dalekohled. Na displeji nebo v dalekohledu se planeta ukáže jako drobná putující tečka na slunečním disku.

Při pozorování si však dávejte pozor, abyste si nepoškodili zrak. Měli byste přijmout stejná opatření jako při sledování zatmění Slunce. Nejdůležitější je použít speciální sluneční filtr, který vypadá jako alobal.

Z filtru můžete vyrobit clonu na objektiv fotoaparátu, teleskopu či dalekohledu. V žádném případě si nedávejte filtr mezi okulár a oči. Teoreticky byste mohli použít i sklo ze svářečské helmy.

Přechod Merkuru před Sluncem je vzácný úkaz, ke kterému dochází v průměru třináctkrát za století. Naposledy se dal pozorovat v květnu před třemi lety. Pokud pondělní přechod neuvidíte, na nejbližší si budete muset počkat do 13. listopadu 2032.

Sdílet:
Loading...