V následujících dnech proletí kolem Země asteroid velký jako egyptské pyramidy

K naší planetě se přibližuje asteroid velký jako egyptské pyramidy. Kolem Země by měl jen proletět, může se však stát, že se rozbije na povrchu planety. NASA poprvé zaznamenala asteroid koncem minulého týdne. Pravděpodobnost nárazu je nízká, ale jeho důsledky by zato byly katastrofální, varuje vědec z Evropské kosmické agentury (ESA).

NASA již tento týden v pátek očekává průlet asteroidu v těsné blízkosti Země. Kosmická agentura mu dala název WR3 2019. Vědci ho prozkoumali celkem 74krát, aby zjistili jeho velikost a trajektorii. Ukázalo se, že asteroid dosahuje průměru 76 až 170 metrů. Od Země bude vzdálený přes pět milionů kilometrů a proletí rychlostí 27 000 kilometrů za hodinu.

NASA dokonce schválila misi s názvem Hera, jejímž prostřednictvím chce zjistit, co by se stalo, kdyby asteroid změnil předpokládaný směr pádu. Ve spolupráci s ESA vyšle dvojici kosmických lodí do systému dvou asteroidů s názvem Didymos, aby prozkoumali očekávané těleso a získali tak cenné informace. Patrick Michel z ESA uvedl, že podobné bezpečnostní zkoumání jsou potřebné. “Pravděpodobnost nárazu je nízká, ale důsledky by mohly být vysoké. Proto je důležité, abychom této potencionální hrozbě věnovali maximální pozornost. Navíc máme na to nástroje,” poznamenal.

Michelův předpoklad potvrdil i univerzitní profesor Alan Fitzsimmons z Výzkumného centra astrofyziky v Liverpoolu. “V budoucnu bude mít pád asteroidu na naši planetu vážné následky. Nemusí se to sice stát za našich časů, ale i tak s tím musíme něco dělat. Musíme přesunout asteroid jinam, aby netrefil Zemi,” doplnil Fizsimmons a podpořil misi Hera.

Zdroj: express.co.uk

Sdílet:
Loading...