V naší galaxii je extrémně masivní černá díra, která by neměla vůbec existovat

Rate this post

Vesmírné objevy patří mezi ty nejpozoruhodnější. Většinou ale přinášejí více otázek než odpovědí. Pomalu se zdá, že čím více toho o vesmíru víme, tím více se pro nás stává neznámým. Je to paradoxní tvrzení ale je to tak. Svědčí o tom i nejnovější nález astronomů, kteří detekovali černou díru tak masivní, že předčila jejich dosavadní úsudky. Vlastně by neměla ani existovat.

Čínským astronomům se podařilo v prostoru naší galaxie objevit masivní černou díru. Z dosavadních měření vyplývá, že její hmotnost vyvrací všechny dosavadní modely, kterými jsme se snažili popsat chování hmoty ve vesmíru. Od Země je vzdálená 15 000 světelných let a pokud bychom ji přirovnali například se Sluncem, je až 70krát hmotnější. Současné modely však ukazují, že černé díry formované z gravitačního kolapsu masivních hvězd nemohou překročit třicetinásobek hmotnosti Slunce.

Podle odhadů má Mléčná dráha přibližně 100 miliónů černých děr, vědci zatím objevili jen dvě desítky. Obvykle se černé díry hledají pomocí rentgenových paprsků, ale tentokrát vesmírní pozorovatelé využili jinou metodu. Skenovali oblohu pomoci speciálního spektroskopického dalekohledu. Účelem bylo hledat hvězdy, které obíhaly zdánlivě neviditelné objekty. Nakonec ale objevili 8krát větší hvězdu, než je Slunce, které masivní černou díru obíhá. Trvá jí to 79 dní.

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet: