V lednu budeme svědky úplného zatmění Měsíce i fenoménu krvavého superměsíce.

Jednoho lednového dne, konkrétně 21. ledna, budeme moci pozorovat neobvyklou událost. Nastane totiž úplné zatmění Měsíce a když se dostane k nejvzdálenějšímu bodu Země nastane fenomén známý jako „Krvavý superměsíc“. Ten bychom si měli zvláště užít, protože znovu k vidění bude až v roce 2036.

Ačkoliv je událost vzácná, rozhodně není známkou „hrozícího armagedonu“, jak některé publikace uvádějí. Celkové zatmění Měsíce nastane, když Měsíc prochází stínem Země, ten nazýváme umbra. V podstatě je to jako zatmění Slunce, s rozdílem, že tentokrát je to naše planeta, která zatemní Slunce, a protože je Země mnohem větší než Měsíc, tak bude zcela zahalen do stínu.

V lednu dojde k tomu, že se Země bude nacházet v nejvzdálenějším bodě od Slunce, proto bude vrhat větší stín, a ve stejný moment bude Měsíc na nejvzdálenějším bodě oběžné dráhy kolem Země. Tato velice vzácná kombinace nám poskytne nádherný zážitek nejen v podobě úplného zatmění, ale ukáže i Krvavý Měsíc. Což je trefa do černého rovnou dvakrát.

Královské muzeum Greenwich říká, že úplné zatmění bude viditelné poměrně dobře po celém světě. V České republice můžeme úplné zatmění Měsíce pozorovat v časných ranních hodinách, konkrétně kolem půl páté, kdy půjde vidět už částečné zatmění.

Zdroj: IFLScience

Sdílet:
Loading...