V jádru Země byla odhalena skrytá struktura

5/5 - (1 vote)

Tradičně jsme se ve škole všichni učili, že Země má čtyři hlavní vrstvy: kůru, plášť, vnější a vnitřní jádro. Naše znalosti o tom, co se skrývá pod zemskou kůrou, byly získány především z toho, co hlásily sopky a co našeptávaly seismické vlny. Podle nejnovějšího šetření to ale vypadá, že uvnitř jádra existuje ještě něco.

Informace, které nám jsou dnes dostupné v učebnicích a na internetu vycházejí z nepřímého výpočtu. Tak kdysi dospěli vědci k závěrům, že vnitřní jádro přesahuje teplotu 5000 stupňů Celsia a tvoří pouze jedno procento celkového objemu Země.

Před několika lety však geofyzička z Australské národní univerzity Joanne Stephensonová našla důkaz, že vnitřní jádro Země může mít dvě odlišné vrstvy. Její tým použil vyhledávací algoritmus ke kontrole tisíců modelů vnitřního jádra proti desetiletím pozorovaných údajů o době, kterou seismické vlny projdou Zemi, sestavené Mezinárodním seismologickým centrem.

Vnitřní jádro

Zatímco některé modely naznačují, že materiál vnitřního jádra vede seismické vlny rychleji rovnoběžně s rovníkem, jiné naznačují, že směs materiálů umožňuje rychlejší průběh vln, které jsou rovnoběžnější se zemskou rotační osou.

I tak se vedou diskuse o přesné míře odlišnosti v určitých úhlech. Zde provedená studie neprokázala velké rozdíly s hloubkou ve vnitřním jádru, ale zjistila, že došlo ke změně pomalého směru pod úhlem 54 stupňů, přičemž rychlejší směr vln byl rovnoběžný s osou.

V prohlášení Stephensonové se uvádí: „Našli jsem důkazy, které mohou naznačovat změnu ve struktuře železa, což naznačuje možná dvě samostatné chladící události v historii Země. Podorbnosti této události zůstávají záhadou, ale přidali jsme další dílek do skládačky, pokud je o naše znalosti o vnitřním jádru Země.“

Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Journal of Geophysical Research.

Sdílet: