V den 50. výročí startu Apolla 11 dojde k tříhodinovému zatmění Měsíce

Červenec si pro nás chystá další nebeské divadlo. Zatímco v lednu jsme byli svědky úplného zatmění Měsíce, které trvalo více než hodinu, už za několik dní budeme moci sledovat jeho částečné zatmění. Naše planeta zastíní většinu povrchu své přirozené družice. A to není vše.

V Česku bude možné tento jev pozorovat 16. července. Přesně toto datum se zapsalo do historie ale před padesáti lety. Astronauté Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins v raketě Saturn V byli 16. července 1969 vystřelení k Měsíci. Teď o padesát let později můžeme tento mezník oslavit pozorováním částečného zatmění Měsíce.

Celý jev bude viditelný z Asie, Afriky a Evropy. Viditelný bude i u nás. Nebeské divadlo začne už kolem 21. hodiny, kdy Měsíc vychází. Nicméně bude probíhat očima nepozorovatelná polostínová fáze. Vyvrcholení nastane až ve 23:31, kdy bude v zemském stínu ponořeno více než 65 procent Měsíce. Viditelnost by měla být dobrá jak ve městech, tak i mimo ně. Konec zatmění by pak měl být kolem jedné hodiny po půlnoci.

Zdroj: newsweek.com, astro.cz

Sdílet:
Loading...