V Číně staví plovoucí kosmodrom, inspirací se jim stalo SpaceX a Elon Musk

Východní vesmírný přístav v čínském městě Haiyang se rozšiřuje o plovoucí platformu. Z této základny naposled odstartovala raketa Chang Zheng 11, která vypustila na oběžnou dráhu čínské satelity. V současné době je u přístavu plovoucí platforma, která se neustále rozšiřuje a v závěru se stane plovoucím kosmodromem.

Největší čínský dodavatel zakázek v oblasti obrany a vesmírných letů, China Aerospace Science and Technology (CAST), učinil nemalé kroky během budování nejmodernějšího čínského kosmodromu. Ve městě Haiyang, které se nachází na břehu Žlutého moře, se nachází i vesmírný přístav, který se neustále rozšiřuje. Jde o páté zařízení tohoto typu v Číně.

Nový kosmodrom se vyznačuje především tím, že jeho velká část, zvláště pak odpalovací rampa, plave na vodě a může se pohybovat od přístavu směrem k otevřenému moři. Dokonce využili podobné řešení jako společnost SpaceX.

První testy čínského plovoucího kosmodromu proběhly už v roce 2019, kdy raketa Chang Zheng 11 dopravila sedm satelitů na oběžnou dráhu Země. Do konce roku 2020 budou možné další starty z plovoucího kosmodromu. Wang Xiojun, prezident Čínské akademie technologie spouštění vozidel (CALT), si zařízení nedávno prohlédl. Měl prohlásit, že odborníci udělali velký pokrok.

Čína má další čtyři kosmodromy rozmístěné po celé zemi. Všechny jsou však umístěny na souši, v bezprostřední blízkosti zastavěných oblastí. Vypuštění raket z plošiny v zálivu má velký význam pro bezpečnost, v případě katastrofy raketové prvky spadnou do vody, a ne do potenciálně obydlených oblastí.

Zařízení lze také použít k realizaci plánu na vytvoření čínské orbitální stanice Tiangong, která se má stát obdobným zařízením jako Mezinárodní vesmírná stanice. Podle ujištění Číny bude stanice postavena v letech 2021-2023. V nadcházejících letech plánují Číňané také vyslat na Měsíc tři bezpilotní mise, aby shromáždili vzorky pro výzkum.

Zdroj: KS

Sdílet:
Loading...