V březnu Zemi zasáhne velmi silná sluneční magnetická bouře

5/5 - (3 votes)

Předpovídat chování Slunce je velmi komplikovaná disciplína. Pozorování jeho aktivity a studie historických záznamů však odborníkům pomáhá předvídat jistá fakta, a dokonce jim dává možnost předpovídat vesmírné počasí. Vědci, kteří se zaměřují na chování a pozorování Slunce teď přišli s děsivou prognózou. V březnu naši planetu zasáhne silná sluneční magnetická bouře.

S bouřemi tohoto typu se v posledních dnech doslova utrhl pytel. V pátek 24. února došlo k erupci, jejíž původem byla skvrna AR3236. O několik hodin později nastala stejná situace, tentokrát byla zdrojem skvrna AR3229.

O tři dny později, tedy 27. únory na naší magnetosféru zaútočily nejsilnější erupce současné zimy, jejichž sála dosáhla kritické úrovně 7 bodů. Podezření, že magnetické bouře dosáhnou v březnu šokujících úrovní, tak jen narůstají.

Jak uvádí specializovaná stránka spaceweather.com, dvě silné erupce v tak krátkém časovém úseku a v relativní blízkosti vyvolaly výbuch protonů s energií vyšší než 10 MeV, což je poněkud neobvyklé a mluví o jakési řetězové reakci.

Při pohledu do historických údajů se vědci shodují na tom, že nic podobného zatím neviděli. Vše naznačuje tomu, že uvnitř naší hostitelské hvězdy se něco děje. V tuto chvíli si však odborníci netroufají tvrdit jaké následky by chování Slunce mohlo mít pro naši planetu. Zatím se spekuluje o možném spojení těchto bouří s některými přírodními hrozbami, jako je zemětřesení. Oficiální závěry však nikdo nevydává, nikdo totiž nechce šířit strach. Proto i tento článek je čistě informativní.  

Sdílet: