V blízkosti zemského jádra existují hory pětkrát vyšší než Everest.

4/5 - (1 vote)

Pod našima nohama, v hloubce mnoha kilometrů, se skrývá „svět“ s jistou podobností s pozemským povrchem. Nedávno zveřejněná studie uvádí, že v blízkosti zemského jádra jsou hory pětkrát vyšší než Everest. Vyšetřování ukazuje, že vnitřek Země je mnohem komplikovanější, než jsme si mysleli.

Podle nové studie zveřejněné v Science Advances 5. dubna byla pomocí seismických snímků ve velkém měřítku identifikována vrstva mezi pláštěm a zemským jádrem – přibližně 3000 kilometrů pod zemí, pravděpodobně hustá a tenká, ponořená pod dnem oceánu.

Některé oblasti této vrstvy dosahují výšky v rozmezí od 5 do 40 kilometrů, což poukazuje na fakt, jak komplikované je nitro Země.

Podzemní hory Země

Nejnovější údaje naznačují, že tato vrstva by mohla být zónou ultra-nízké rychlosti a také dnem prastarého oceánu, které je výsledkem podzemní subdukce, ke které došlo už dávno. Oceánský materiál je v podstatě vtahován do nitra planety, kde se setkávají dvě tektonické desky, z nichž se jedna noří pod tu druhou.

Poprvé se týmu podařilo prozkoumat významnou oblast jižní polokoule ve vysokém rozlišení pomocí hloubkové techniky, která zkoumá ozvěny zvukových vln z bariéry jádra a pláště. Během čtyř cest do Antarktidy hlavní autorka profesorka Samantha Hansenová z University v Alabamě spolu se svými studenty a dalšími nasadila seismickou síť, která shromažďovala data po dobu tří let.

Detekované anomální zóny

Mezinárodní tým objevil neočekávanou energii v seismických datech, která dorazila několik sekund po odražené vlně na hranici. Dr. Edward Garnero , spoluautor studie, vysvětlil v tiskové zprávě: „Na základě analýzy tisíců seismických záznamů z Antarktidy naše zobrazovací metoda s vysokým rozlišením detekovala anomální zóny materiálu v CMB na všech místech, která jsme zkoumali. Tloušťka materiálu se pohybuje od několika kilometrů až po desítky kilometrů. To naznačuje, že v jádru vidíme hory, na některých místech až pětkrát vyšší než Mount Everest.“

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Science Advances

Sdílet: