V blízkosti Země byla detekována nová planeta

Hvězda Proxima Centauri je od naší planety vzdálená pouhých 4,24 světelných let a zároveň je nejblíže Slunci. Už v roce 2016 astronomové věděli, že tuto hvězdu obíhá jedna exoplaneta, kterou pojmenovali Proxima Centauri b, nicméně v uplynulých dnech učinili astronomové nový objev. Jemné posuny v pohybu blízké hvězdy odhalily, že hostí ne jednu ale hned dvě planety.

Podle astronomů z italské observatoře v Turíně je dost možné, že blízkou hvězdu obíhají hned dvě planety. Během konference o průlomových objevech tohoto roku, konané 12. dubna jeden z astronomů Mario Damasso, oznámil. „Jsme rádi, že vám můžeme poprvé představit našeho kandidáta pro obíhající planetu kolem Proximy, nazvali jsme ji Proxima c. Je ale nezbytné zdůraznit, že jde prozatím jen o kandidáta,“

Jestliže se objev potvrdí, pak půjde o opravdovou senzaci. Nová planeta je nejméně šestkrát objemnější než Země, takovýto typ těles se označuje jako super-Země. Trvá ji přibližně 1936 dní, než svou hvězdu oběhne, její povrchová teplota je tedy příliš nízká na to, aby se zde mohla vyskytovat voda v tekutém stavu.

Jak již bylo zmíněno v roce 2016 učinili astronomové v rámci projektu Pale Red Dot objev první exoplanety, obíhající kolem Proxima Centauri. Opět je objemnější než naše Země, navíc by mohla být dostatečně hostinná pro život díky vyšším teplotám. Odborníci detekovali tuto exoplanetu zvanou Proxima Centauri b, díky pozorování vzájemné gravitační síly mezi planetou a hvězdou.

Nedávno se Damasso společně se svým kolegou rozhodli znovu použít data, která stála za objevem Proximy b. Zpracovali je ale poněkud odlišně, odstranili signály z Proximy b a vnitřní hvězdné aktivity, zároveň ale přidali data z 61 měření provedených během dalších 549 dní spektrografem HARPS, umístěného v observatoři La Silla v Chille. Na základě sesbíraných dat pak vědci detekovali signály, které by mohly patřit další planetě na oběžné dráze hvězdy Proxima Centauri.

Bude-li objev potvrzen, exoplaneta se stane prvním nebeským tělesem, které se podaří vyfotit ve viditelném rozsahu, jak informuje časopis Scientific American.

Zdroj: scientificamerican.com

Sdílet: