Už zítra se k Zemi přiblíží potenciálně nebezpečný asteroid o velikosti čtyř fotbalových hřišť

Naše planeta čelí vesmírné hrozbě v podobě asteroidu. Ten by se měl k Zemi přiblížit už zítra, tedy v neděli 29. listopadu. Objekt s názvem Aten 153201, je veliký asi jako čtyři fotbalové hřiště nebo jako největší budova světa Burj Khalifa v Dubaji. Podle norem NASA spadá do klasifikace „potenciálně nebezpečných“.

Aten 153201 proletí kolem Země ve vzdálenosti 4 302 775 kilometrů, rychlostí 25,07 kilometrů za sekundu. Poprvé se začali odborníci NASA zajímat o asteroid v listopadu roku 2000 a naposled byl pozorován 13. ledna 2018. Nyní se přibližuje k Zemi závratnou rychlostí. Celkově se blízko naší Země ocitne ještě 28krát v následujících desetiletích.

Jak se také ukázalo tento asteroid není jediným, který pro nás v těchto dnech představuje hrozbu. Asteroidy Apollo 2020 WP1 a Apollo 2020 UR6 se k planetě Zemi přiblížili 26. listopadu. Ačkoliv je NASA také klasifikovala jako „potenciálně nebezpečné“, jejich parametry nedosahovaly tak extrémních čísel.

Klasifikace objektu, který se k nám blíží, spolu s jeho popisem možná zní znepokojivě. Pravděpodobnost srážky se Zemí je ale podle NASA nulová. Asteroid sice bude v blízkosti téměř 5 milionů kilometrů, což je považováno za velmi blízkou vzdálenost, jeho pravděpodobnost kolize se Zemí je však mizivá.

Zdroj: NB

Sdílet:
Loading...