Už víme, jaké je jádro naší Země

Rate this post

První detekce dlouho očekávaného typu seizmické vlny poskytla náhled do povahy vnitřního jádra Země. Přestože objev potvrzuje pevnost středu Země, rychlost vln naznačuje, že věci nejsou tak tuhé, jak jsme se dříve domnívaly, což vedlo tým odborníků, k nalezení „měkkého srdce“ Země.

Střed Země je těžké studovat. To, co víme, bylo porovnání následků zemětřesení v blískosti zdroje s ozvěnami na druhé straně planety. Změny, kterými tyto vlny procházejí v průběhu, odhalují povahu média, kterým prošli. Již v roce 1936 Inge Lehmann prohlásila, že seizmické vlny způsobené zemětřeseními na Novém Zélandu se odrážejí od hranic v rámci Země na cestě do svého rodného Dánska. Toto vedlo Lehmannovou k prostudování vnitřního jádra a výpočtu jeho poloměru, které se rovná velikosti 70 procent Měsíce.

Ačkoliv geologové spekulují o pevnosti jádra, v podstatě to jen dokazuje, jak obtížné je tvrdost odhadnout. K měření této tuhosti bylo nutné studovat příčiny vln, známých jako J vlny, které prochází skrz pevné předměty. Bohužel vlny z vnitřního jádra jsou výjimečně slabé, až do bodu téměř nedetekovatelného. Pro geology, kteří zkoumají jádro Země, bylo jejich nalezení považováno za svatý grál.

Profesor australské národní univerzity Hrvoje Tkalčić čekal tři hodiny po zemětřesení, aby se projevili i jemnější vibrace vln.

„Používáme globální síť stanic, každá dvojice přijímačů zaznamená každé velké zemětřesení – to je mnoho kombinací – a změříme podobnost seismogramů,“ uvedl Tkalčić ve svém prohlášení. „Nazýváme to křížová korelace nebo opatření z podobnosti. Z těchto podobností budeme vytvářet globální korelogram – druh otisků prstů Země. “

Přestože Tkalčićova práce potvrdila, že jádro je pevné, vlny byly o 2,5 procent pomalejší než se očekávalo. Z toho Tkalčić vyvodil, že jádro je měkčí než dokonce nejmenší rigidní odhady vytvořené v dlouhotrvající debatě o tuhosti jádra.

Zdroj: iflscience.com

Sdílet: