Tři způsoby, jakými může zaniknout náš vesmír

Vše jednou dospěje do svého konce a podle odborníku i vesmír jednou skončí. Kdy to ale bude? Za miliardy či trilióny let? To nikdo netuší. Stejně tak nikdo neví, jakým způsobem nekonečný prostor, který nás obklopuje, zanikne. Touto otázkou se zabývala skupina odborníků z Mnichova zvaná Kurzgesagt, která popsala hned tři možné varianty, jak by vesmír mohl zaniknout.

O vesmíru je známo, že se neustále rozpíná, a to stále větší rychlostí. Síla gravitace zatím drží planety u sebe jenže síla rozpínání je daleko větší. Vědci tento jev pojmenovali jako „temnou energii“. Zatímco nevíme, co přesně temná energie je nebo jaké jsou její vlastnosti, existující teorie vedly astrofyziky ke třem možným způsobům zániku našeho vesmíru.

Velké roztržení

Vesmír se rozpíná rovnoměrně do všech směrů najednou. To znamená, že se galaxie od sebe navzájem vzdalují i právě v tuto chvíli. Síla, která stojí za rozpínáním se neustále zvětšuje a jednou od sebe galaxie odtrhne. Poté by je následovaly černé díry, planety a hvězdy. Nakonec se začne vesmír rozpínat rychlostí větší než je rychlost světla a rozpadnou se i atomy na jednotlivé částice, které budou plout nekonečně se rozpínajícím vesmírem.

Velký zlom

Podle odborníků jde o nejméně děsivý scénář. Jde o to, že někteří astrofyzici jsou přesvědčeni o tom, že se vesmír jedno přestane rozpínat a síla gravitace se zvýší. Nastane tedy přesný opak prvního případu. Nekonečný prostor se začne zmenšovat a galaxie se k sobě budou přibližovat. Ve vesmíru zůstanou jen černé díry, které se nakonec sloučí v jednu obrovskou. Ta nakonec pohltí sama sebe a vytvoří nekonečně hustý a malý bod a vesmír se znovuzrodí Velkým třeskem.

Velké zhasnutí

Rozpínání vesmíru nakonec způsobí stav naprosté rovnoměrnosti. Nebudou žádné horké ani chladné oblasti. Hmota ve vesmíru se pomalu rozpadne na mikročástice, které jednoduše zaplní celý vesmír. Tím pádem nebudou ani hvězdy ani černé díry. Celý vesmír bude mít stejnou teplotu, bude temný s rovnoměrnou hustotou. Podle astrofyziků jde o nejpravděpodobnější konec vesmíru.

Můžete se také podívat na následující video, které jednotlivé možnosti popisuje víc do detailů.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet:
Loading...