Toto je Arrokoth, nejvzdálenější objekt vesmíru, který kdy byl prozkoumán

Nejvzdálenější těleso, které dosud lidstvo zkoumalo, má oficiální název Arrokoth. Nachází se přibližně 6,5 miliardy kilometrů od Země a v jazyce indiánů z amerického kmene Powhatan znamená “nebe”. Informovali o tom zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Arrokoth se nachází v Kuiperově pásu, za orbitou Neptunu a objevili ho v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. Okolo tělesa prolétla 1. ledna 2019 sonda New Horizons. V té době se nazývalo Ultima Thule.

Nové pojmenování vybrali na základě spojitosti kmene Powhatan s oblastí Chesapeake Bay, která se rozprostírá ve státech Virginia a Maryland, přičemž v druhém jmenovaném se nacházejí také střediska spojené s projekty sondy New Horizons a Hubbleova vesmírného dalekohledu. “Jméno Arrokoth odráží inspiraci při pohledu na oblohu a přemýšlení o hvězdách a dalších světech,” uvedl vědec Alan Stern ze Southwest Research Institute.

NASA prohlásila, že použití názvu povolili i představitelé zmíněného kmene. Výběr jména rovněž schválili Mezinárodní astronomická unie a Centrum pro malé planetky.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...