Takové zvuky vydává Mars. Poslechněte si první záznamy „marsotřesení“

Naše planeta není zdaleka jediným místem, kde dochází k seizmické aktivitě a následným otřesům. Vyskytují se na Měsíci, a dokonce i na Marsu. První tzv. marsotřesení bylo zaznamenáno v dubnu letošního roku, od té doby zaznamenala sonda InSight více než 100 zvukových záznamů, z nichž 21 souvisí s marsotřesením, zdrojem ostatních zvuků si vědci nejsou jisti.

Díky odborníkům z americké vesmírné agentury NASA si dnem můžeme poslechnout, jak takové marsotřesení na Rudé planetě zní. Sonda InSight tyto zvuky zachytila a poslala je odborníkům tady na Zemi, ti je upravili do jasných audiozáznamů, které si dnes můžete pustit i vy z pohodlí vašeho domova. Rázem se tak z obýváku ocitnete přímo na Marsu.

První ze záznamů, který si můžete poslechnou níže, pochází z marsotřesení v květnu a druhý z července. Tým vědců musel zvuky upravit tak, aby byly slyšitelné pro lidské ucho. Záznam je zrychlený a je lepší jej poslouchat ve sluchátkách. Na záznamech jsou patrné i zvuky samotné sondy, která je vydává během svého pohybu, ale také s klesající teplotou. Elektronika sondy se totiž ochlazuje a pak vydává slabé dunění.

Marsotřesení se od zemětřesení liší hlavně tím, že na Zemi tuto akci vyvolává pohyb tektonických desek, nicméně Mars podobné desky nemá. Jeho otřesy vyvolává občasné ochlazení a „zmenšování“ vnitřku planety. Proto je Marsotřesení delší a podobá se otřesům na Měsíci. Vědci proto mají podezření, že kůra Marsu je kombinací kůry Země a její přirozené družice.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...