Tajemná anomálie pod Afrikou oslabuje magnetické pole Země

Rate this post

Nad našimi hlavami není něco v pořádku. Zemské magnetické pole je dramaticky oslabeno, a podle znepokojivého výzkumu je toto fenomenální narušení součástí modelu, který trvá víc než 100 let.

Zemské magnetické pole neudává jen severní a jižní pól, je taky ochranným prvkem, který nás chrání před slunečním větrem a kosmickým zářením. Bohužel toto neviditelné silové pole se rychle oslabuje a vědci se obávají, že by opravdu mohlo dojít k převrácení pólů.

Ač to zní bláznivě, snad dokonce i neuvěřitelně, opravdu se to děje. Celý proces ale zabere obrovský časový úsek. Nejdříve se tento jev objevil zhruba před 780 000 lety, ačkoliv k přepólování došlo i před 41 000 lety. Když k tomuto jevu dojde, nejde o žádnou rychlou pozorovatelnou věc. Změny polarity se projevují pomalu a celá změna se může táhnout i po tisíce let.

Kvůli nedostatku pevně podložených dat, odborníci neví jistě zda jde o další takový bezprostřední obrat.

Oblast, která děla největší starost vědcům se nazývá Jihoatlantická anomálie, jde o rozlehlé pole táhnoucí se od Chile po Zimbabwe. Magnetické pole je v oblasti anomálie tak slabé, že je nebezpečným pro zemské družice, které se do této oblasti dostanou. Radiace, která tudy prochází, by mohla narušit jejich elektroniku.

„Už dlouho pozorujeme magnetické pole a jeho změnu, ale nevěděli jsem, zda je to pro tuto oblast neobvyklé z hlediska delšího časového horizontu.“ Prozradil fyzik Vincent Hare z Rochesterské Univerzity v New Yorku.

Jedním z důvodů, proč vědci ví tak málo o magnetické historii této oblasti Země, je nedostatek tzv. archeomagnetických údajů. Jde o fyzické důkazy magnetismu v minulosti Země, zachované v archeologických památkách z minulých dob.

Jedním z období, které dnes poskytují patřičné důkazy, je období starověkých Afričanů, kteří žili v údolí řeky Limpopo, která ohraničuje Zimbabwe, Jihoafrickou republiku a Botswanu, což jsou státy spadající do současné Jihoatlanstké anomálie.

Před zhruba 1000 lety místní obyvatelé prováděli komplikovaný očistný rituál, protože životní prostředí zažívalo krizi. Během období sucha spálili své hliněné chatrče i veškeré vybavení na prach. Šlo o posvátný rituál, který měl do oblasti navrátit déšť. Přitom vůbec netušili, že jejich činnost pomůže vědcům o století později.

„Když spalujete hlínu při velmi vysokých teplotách, dochází ke stabilizaci magnetických minerálů, když se poté ochladí, zanechají viditelné záznamy o magnetickém poli Země,“ vysvětlil jeden z geofyziků John Tarduno, pro Sciene Alert.

Je to velmi podobné jako se starými artefakty, které přežily spalování. Odhalují mnohem víc než jen kulturní praktiky našich předků. „Hledali jsem podobné situace v historických proudech, protože si myslíme, že anomálie, ke kterým dochází dnes, mohou mít původ v historii, může jít o druh cyklu.“ Prozradil Tarduno. „Našli jsem důkaz, že podobné anomálie se vyskytovaly již v minulosti. To nám pomáhá porozumět současným změnám v magnetickém poli.“

Artefakty nalezené v době, kdy k rituálům v Africe došlo naznačují, že anomálie nebyla fenoménem jen té doby. Podobné výkyvy se vyskytovaly v letech 400 – 450 n. l., 700 – 750 n. l., a 1225 – 1550 n. l. Skutečnost, že existují vzorky dokazující tyto jevy, nám také říká, že pozice Jihoatlantické anomálie z geografického hlediska není náhodná.

„Dostává se nám do rukou hmatatelný důkaz, že v Africe existuje něco neobvyklého, co může mít významný dopad na magnetické pole Země.“ Říka Turdano.

Současné oslabení magnetického pole, přetrvává posledních 160 let. Podle vědců za to může rezervoár hustých hornin zvaný African Large Shear Province, který se rozkládá v hloubce 2 900 kilometrů pod africkým kontinentem. V této oblasti ale došlo k něčemu, co si zaslouží větší pozornost. Nejprve se ale musí provést řada výzkumů, aby se tato myšlenka potvrdila. Už teď ale víme, že to, co se děje v magnetickém poli, má spojitost s jevy, které se dějí na zvláštních místech konktrétně na hranici jádra a pláště Země.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: