Střed Mléčné dráhy nese pradávné stopy nespoutaného zrodu hvězd

Vědci dalekohledem ESO / VLT na observatoři Paranal v Chile pozorovali s extrémním rozlišením centrální část naší galaxii a odhalili nové skutečnosti o historii zrodu hvězd v ní. Podařilo se jim najít důkazy dramatické události v životě Galaxie: období neuvěřitelně intenzivní tvorby hvězd. Následkem byly stovky tisíc explozí supernov.

“Naše pozorování velké části centra Galaxie, které je vzdáleno 25 tisíc světelných let, přineslo nový pohled na procesy formování hvězd v této oblasti Mléčné dráhy,” poznamenal vedoucí výzkumu Rainer Schödel, který působí v andaluském institutu astrofyziky ve Španělsku. “V rozporu s tím, co bylo až dosud mezi astronomy akceptováno, jsme našli důkazy, že tvorba hvězd neprobíhala průběžně,” dodal k tomu jeho kolega Francisco Nogueras-Lara.

Závěry odborníků ze Španělska, Spojených států, Německa a Japonska ukazují, že až 80 procent hvězd v centrální oblasti Mléčné dráhy vzniklo v samotných počátcích vývoje Galaxie, v období před osmi až 13,5 miliardami let. Po tomto počátečním “boomu” následovala asi šest miliard let dlouhá fáze, během níž se naopak tvořilo jen relativně malé množství hvězd.

Klidná fáze vývoje následně skončila asi před miliardou let, kdy proběhla další perioda intenzivního formování nových stálic, která trvala méně než 100 milionů let. Během ní vznikly uprostřed Galaxie hvězdy se svou celkovou hmotností až několik desítek milionů hmot našeho Slunce.

Nejdynamičtější období v historii Mléčné dráhy

“Podmínky ve zkoumané oblasti v průběhu tohoto rychlého formování hvězd musely připomínat takzvané hvězdotvorné galaxie, ve kterých se hvězdy tvoří průměrnou rychlostí až 100 hmotností Slunce za rok,” upozornil Nogueras-Lara, který nyní působí v německém Institutu Maxe Plancka v oddělení astronomie.

V celé Mléčné dráze se nyní podle něj rodí hvězdy rychlostí jen asi jedné až dvou hmotností Slunce za rok. Masivní aktivita musela následně podle nových zjištění vyvolat sérii explozí až stovek tisíc supernov a pravděpodobně tedy šlo o jedno z nejdynamičtějších období v celé historii vývoje Galaxie.

V období prudké tvorby hvězd totiž vzniká i značné množství velmi hmotných hvězd. Ty mají v porovnání s malými hvězdami výrazně kratší životní cyklus – mnohem rychleji přijde konec aktivní fáze jejich existence a ony explodují jako supernovy.

Výzkum centrálních oblastí Galaxie vědci provedli pomocí přístroje HAWK-I a dalekohledu ESO / VLT. Infračervená kamera zařízení HAWK-I dokáže přehlédnout prachové oblaka a umožnila získat mimořádně detailní pohled do středu Galaxie.

Zdroj: scitechdaily.com

Sdílet:
Loading...