Společnost SpaceX už ztratila kontakt se třemi satelity Starlink

Ambiciózní plán společnosti SpaceX pro poskytování celosvětového vysokorychlostního internetu, který odstartoval v květnu tohoto roku vypuštěním prvních satelitů do vesmíru, začíná mít první trhliny. Ze šedesáti vypuštěných satelitů se podařilo navázat spojení se všemi kromě tří, tvrdí mluvčí SpaceX v emailu pro server Business Insider.

Satelitní internet Starlink má tvořit v plné sestavě téměř 12 tisíc satelitů. Na oběžnou dráhu Země by se měly dostat v příštím desetiletí. Internet přitom může být dostupný na některých místech již v příštím roce. Z prvních 60 satelitů už na cílovou oběžnou dráhu umístili 45. Dalších pět je na cestě a pět satelitů čeká závěrečná kontrola, dokud jejich drobné motory dostanou na cílovou pozici.

Co se nefunkčních satelitů týče, ty se postupně dostanou zpět do atmosféry Země v příštím roce pomocí gravitace a následně v atmosféře i shoří. Proč selhaly, mluvčí SpaceX nekomentoval. Kromě nefunkčních satelitů nechají cíleně shořet v atmosféře ještě další dva přístroje.

Navzdory neúspěchu tří satelitů je společnost SpaceX s výsledky mise zatím spokojená. Společnost viditelnost satelitů monitoruje, také jsou ve spojení s předními skupinami astronomů na celém světě, aby prodebatovali vliv satelitů na astronomii.

Zdroj: businessinsider.com

Sdílet:
Loading...