Společnost Elona Muska posílá živé buňky lidských orgánů do vesmíru v podobě čipů

V rámci experimentu prováděném na Mezinárodní kosmické stanici (ISS), byly společností SpaceX vyslány čtyři mikročipy s živými lidskými buňkami. Konkrétně jde o tzv. tkáňové čipy, které se používají k simulaci lidských orgánů a vědci doufají, že díky nim lépe detekují účinky mikrogravitace na lidské tělo.

Dlouhodobý pobyt ve vesmíru není pro astronauty zdravý. Mikrogravitace způsobuje změny ovlivňující lidské zdraví na buněčné úrovni, které připomínají proces stárnutí. Celkově je potlačena funkce imunitního systému a dochází k atrofii svalů i kostí.

Každý z čipů poslaných na ISS je navržen tak, aby imitoval jinou část lidského těla. Konkrétně jde o buňky ledvin, kostí, plíce a hematoencefalické bariéry, právě tato bariéra ovlivňuje to, co se pomocí krve dostane do mozku a co ne.

Vědci plánují využít tyto čipy k analýze toho, jak lidské buňky reagují na cestování vesmírem. Během několika týdnů tak mohou nasbírat údaje, po kterých by se v laboratořích na Zemi pídili měsíce. Následně mohou čipy poskytnou patřičné řešení pro posílení imunity astronautů, kteří musí absolvovat dlouhodobé mise ve vesmíru.

Výzkum bude také rozhodující pro vývoj nových léčebných postupů, které přichází na řadu po návratu astronautů na Zem. Pod vlivem mikrogravitace probíhají buněčné i jiné změny mnohem rychleji. Změny, ke kterým dochází během několika měsíců na Zemi, probíhají ve vesmíru jen v řádu několika týdnů. Díky rychlejším změnám ve vesmíru tak mohou vědci sledovat například účinky nových léků na různé nemoci.

Zdroj: BussinesInsider.com

Sdílet:
Loading...