SpaceX dostala povolení a může tak spustit největší satelitní “souhvězdí” na oběžné dráze Země

Americká letecká a vesmírná společnost SpaceX může slavit další úspěch. Jejich plán na vypuštění tisíců satelitů na oběžnou dráhu Země byl v uplynulých dnech schválen americkou Federální komisí pro komunikaci. A jaký bude úkol satelitů na oběžné dráze? Poskytnou levné a spolehlivé internetové připojení po celém světě!

Společnost SpaceX vlastněná vizionářem Elonem Muskem může zahájit prvotní stádia svého projektu, který se nakonec vyvine v super souhvězdí 12 000 satelitů na oběžné dráze naši planety. Jak informoval server Mirror, satelity jsou známé pod názvem Starlink a zajistí levné a spolehlivé internetové připojení po celém světě včetně míst, která se potýkají s úskalím současné technické infastruktury.

Samozřejmě tak velký projekt se neobejde bez protiúderu ze strany konkurence, jež například tvoří konsorcia OneWeb a Kepler Comumunications. Obě společnosti tvrdí, že Elon Musk upravil dráhy satelitů a tento krok může zvýšit riziko rušení jejich plánovaných komunikačních systémů. Na tyto argumenty ale Federální komise nebrala ohledy a dala Muskovi „zelenou“.

rozhodnutí Federální komise pro komunikaci se uvádí „SpaceX tvrdí, že veškeré satelity mají vlastní pohon a lze je ovládat. Takto se dá kolizím předejít, a proto nepředstavují žádné riziko pro ostatní satelity v oblasti oběžné dráhy.“

Díky takovému rozhodnutí vypustí americká společnost prvních několik set satelitů na oběžnou dráhu už příští měsíc. Jak ale dodává server Mirror do roku 2024 je SpaceX povinna uvést do provozu alespoň polovinu všech satelitů.

Jednu nevýhodu projekt přeci jen má. A to životnost satelitů. Vzhledem k jejich umístění postačí jen pár let a satelit shoří. Pokud však projekt Starlink uspěje, bude to pro SpaceX cenná investice. Poptávka po připojení k internetu je totiž v mnoha místech naší Země stále obrovská.

Zdroj: Mirror.co.uk

Sdílet: