SpaceLife Origin chce poslat těhotnou ženu do vesmíru, aby tam porodila

Porod už sám o sobě je pro mnohé ženy velmi stresující. Pro jednu odvážnou matku bude ale mnohem víc, protože své dítě porodí ve vesmíru. Přinejmenším to tak plánuje startupová firma SpaceLife Origin.

V říjnu prozradila nizozemská společnost program mise pro období 2020–2024. Opravdu zajímavé je vyvrcholení celého programu, jimž má být narození zdravého dítěte na palubě kosmické lodi, která se bude pohybovat ve výšce 250 kilometrů nad Zemí. Podle jednoho ze zaměstnanců společnosti, by úspěch takové mise, celkově ovlivnil naše plány pro kolonizaci mimo naši planetu.

Ve středu zveřejnil server Atlantik příběh o původu společnosti SpaceLife Origin. V něm hlavní ředitel pro strategii a inovace pan Egbert Edelbroek prohlásil, že lidstvo si nejprve potřebuje vyzkoušet samotnou reprodukci mimo Zemi, pokud v budoucnu chceme kolonizovat jiné světy.

„Lidské osidlování mimo Zemi by bylo docela bezvýznamné, kdybychom nevěděli nic o reprodukci ve vesmíru.“ Řekl Edelbroek pro magazín.

Během následujících pěti let společnost dokončí řadu misí, které jsou vymyšleny tak, aby vyplnili mezery v naší neznalosti a připravily lidstvo na reprodukci mimo naši planetu. Podle tiskové zprávy společnosti SpaceLife Origin, plány zahrnují zasílaní lidských reprodukčních buněk do vesmíru, jako „pojištění“ pro případ, že by na Zemi vypukla globální katastrofa a lidstvo muselo utéct. Spolu s buňkami bude do vesmíru poslán „vesmírný embryo-inkubátor“, který dokáže udržet embrya při životě, a dokonce je dokáže i rozvíjet.  

A konečným krokem celého plánu bude vyslání těhotné dobrovolnice a týmu lékařů do vesmíru na dobu 24 až 36 hodin, během kterého musí žena porodit.

Tento plán zní jako logistická noční můra. Dokážete si představit, jak se lékaři pokouší podat epidurál v nulové gravitaci, zatímco se kolem nich pohybují kapky tělních tekutin? Je zřejmé, že společnost SpaceLife Origin narazí na řadu regulačních překážek, včetně vážných etických reakcí, s ohledem na bezpečnost matky a dítěte.

Zpochybnit názor pana Edelbroeka, že budeme muset přijít na logiku porodu ve vesmíru, pokud se chceme stát meziplanetárním druhem, bude opravdu těžké zpochybnit. Celý proces by měl začít v roce 2024 s jednou jedinou dobrovolnicí.

Zdroj: theatlantic.com