Sonda InSight zaznamenala první “marsotřesení” na rudé planetě

Když se začne třást zem, říkáme tomu zemětřesení, ale co když se začne otřásat Mars? Vůbec poprvé totiž byly zaznamenány seismické otřesy na jiné planetě, než je ta naše. Americká vesmírná agentura NASA tento týden informovala veřejnost o tom, že jejich seizmometr SEIS nacházející se na Marsu zaznamenal něco, co bychom klidně mohli nazvat marsotřesením.

Seizmometr SEIS se na rudou planetu dostal díky sondy InSight už před pěti měsíci, a začal tak dvouletou seizmologickou misi. První znatelné otřesy zachytil 6. dubna. Než přišli odborníci s jasným závěrem, pečlivě zkoumali získaná data, aby přesně určili odkud chvění pochází. Závěry ukazují, že je způsobují síly uvnitř planety, nikoliv vlivy jejího povrchu, jako je silný vítr.

Jak uvedl Bruce Banerdta, který se na detekci marsotřesení podílel, znamená tato událost „zrod úplně nové disciplíny: marťanské seizmologie.“ Tento otřes však nebyl posledním, k menším seizmickým signálům došlo i 14. března, 10. dubna a 11. dubna. Tyto signály však byly menší, a proto nebyli dostatečně přesvědčivé.

Nicméně velikost a trvání marsotřesení z 6. dubna bylo nápadně podobné otřesům Měsíčního povrchu z období mezi lety 1969 a 1977, který zaznamenal seismometr instalovaný během misí Apollo. Kdyby ale podobné otřesy vznikly na Zemi, nezaznamenali bychom je. Jak uvádí zpravodajský server The Guardian, Mars je až extrémně stabilní, a proto citlivé senzory seizmometru umožnily detekovat i slabší záchvěvy.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet: