Solar Orbiter bude studovat Slunce zblízka, na jejím vývoji se podíleli i čeští vědci

Sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter, která bude zblízka zkoumat Slunce, odstartuje 6. února brzy ráno evropského času. Do vesmíru ji vynese raketa Atlas V z Mysu Canaveral na Floridě. Termín startu oznámila ESA v článku věnovaném přípravám na let po nedávné přepravě sondy z Evropy na Floridu.

Solar Orbiter bude zkoumat hvězdu naší planetární soustavy z různých hledisek. Z oběžné dráhy podobné dráze planety Merkur bude zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Bádání se zaměří i na sluneční plazmu, na heliosféru a na sluneční erupce. Sonda má také pořídit první snímky obou slunečních pólů. Aby se dostala na oběžnou dráhu, využije opakovaně gravitaci Země a Venuše.

Jedním z cílů mise je získat další data o tom, jak sluneční aktivita ovlivňuje kosmické prostředí v oblasti vnitřních planet sluneční soustavy, ke kterým patří Merkur, Venuše, Země a Mars. Tyto informace jsou důležité pro pochopení účinků “kosmického počasí” na Zemi.

Solar Orbiter a další potřebné zařízení dopravilo nákladní letadlo z Německa do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 1. listopadu. Potom začali předletové testy sondy a vědeckých přístrojů na prověření funkčnosti různých systémů.

Sonda bude vybavena měřícími přístroji, které poskytly Velká Británie, Španělsko, Belgie, Francie, Německo, Švýcarsko, Itálie a USA. České firmy a vědecké ústavy se zúčastnily přípravy pěti zařízení pro Solar Orbiter a na slunné misi spolupracuje také Akademie věd ČR a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Sdílet:
Loading...