S rokem 2019 přichází i Kvadrantidy, vůbec největší meteorický roj

Stejně jako minulým rokem i v roce 2019 vás budeme pravidelně informovat o těch nejlepších astronomických událostech. Jedna taková právě přichází. Nový rok ještě ani pořádně nezačal a nás už čeká jedno z největších nebeských divadel noční oblohy. Řeč je o meteorickém roji Kvadrantidy, který patří mezi nejvydatnější meteorické roje vůbec.

Kvadrantidy mají svůj radiant, tedy místo, ze kterého jej můžeme vidět zdánlivě „vycházet“ v souhvězdí Pastýře. Původ meteoritů pochází z dnes již neexistujícího souhvězdí Zední Kvadrant, jeho hvězdy jsou dnes součástí souhvězdí Pastýře, Draka a Herkulese.

Zajímavostí je také skutečnost, že do dnešního dne astronomové netuší, jaké je mateřské těleso tohoto periodického meteorického roje. Každoročně se Kvadrantidy řadí mezi nejaktivnější meteorické roje vůbec, a proto můžeme říci, že rok 2019 začíná vskutku významnou astronomickou podívanou.

Aktivita tohoto roje je každoročně proměnlivá a pohybuje se od 60 až 200 meteoritů za hodinu. Kvadrantidy jsou aktivní už od samého začátku roku, tedy od 1. ledna a končí na Tři krále. Svého maxima dosáhne roj pravidelně v noci ze 3. na 4. ledna.

Měsíc meteorickému roji také ustoupí, momentálně je jen pár dní před novem. Pozorování padajících hvězd tak bude narušeno jen minimálně. Záleží tedy jen na počasí a na lokalitě, ze které se rozhodnete meteorický roj pozorovat. Jako u každého pozorování platí pravidlo, vyhnout se světelnému smogu větších měst.