Rusové plánují poslat do vesmíru turisty, trasa bude kopií Gagarinovy cesty

Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky uspořádat lety po trase, kterou absolvoval v dubnu 1961 na lodi Vostok 1 první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin.

Podle tiskové agentury TASS to oznámil šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. “Spouštíme projekt letů kolem Země po krátké Gagarinově trase, což umožní zkrátit čas na přípravu zájemců, kteří si přejí podívat se na naši planetu z vesmíru,” napsal Rogozin na Twitteru.

První ve vesmíru

Sovětský kosmonaut Gagarin se stal prvním člověkem, který letěl do vesmíru. Let trval 108 minut a Gagarin během něj jednou obletěl Zemi. Formálně ale kompletní oblet nedokončil, protože přistál několik kilometrů západně od Bajkonuru, odkud startoval. German Titov, který letěl v srpnu jako druhý sovětský kosmonaut po Gagarinovi, obletěl Zemi sedmnáctkrát a ve vesmíru strávil pětadvacet hodin.

Krátce po Gagarinovi se vesmírný let podařil i Američanům, Alan Shepard však nedosáhl na oběžnou dráhu, ale letěl po balistické křivce. Prvním Američanem, který se dostal na oběžnou dráhu kolem Země, byl v roce 1962 John Glenn. Planetu obletěl třikrát.

Turisté se dostanou až k ISS

Roskosmos agentuře TASS také řekl, že podepsal s americkou společností Space Adventures novou smlouvu na let dvou turistů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oba turisté poletí jednou lodí a start se očekává do roku 2021, o ceně se Roskosmos nezmínil.

Space Adventures ve spolupráci s agenturou Roskosmos v minulosti do vesmíru vyslala sedm turistů a jeden z nich, Američan maďarského původu Charles Simonyi, si zaplatil dva lety. Cena za kosmický výlet se pohybovala v rozmezí dvaceti až třiceti milionů dolarů (přibližně 450 až 680 milionů korun).

Zdroj:themoscowtimes.com

Sdílet:
Loading...