Revoluce ve vesmírném průzkumu: Americká armáda vyvíjí jaderný pohon pro vesmírné lety

Objevily se zajímavé zprávy o použití jaderného pohonu pro návrat Američanů na Měsíc a o prvním letu na Mars, který se má uskutečnit v roce 2024 a potrvá do konce příštího desetiletí. Pentagon dal údajně zelenou NASA a DARPA, aby vyvinuly koncept takového pohonu.

Agentury zahájily spolupráci se společnostmi BWX Technologies a Gryphon Technologies. Získaly granty ve výši několika milionů dolarů na rozvoj svých projektů. Z neoficiálních zdrojů se dozvídáme, že její inženýři mají nejen hotové návrhy, ale konstrukce prvních prototypů již probíhá.

Agentury a Kongres přidělily 250 milionů USD na rozvoj jaderného pohonu. Možná se to nezdá moc, ale většina technologií byla známá od studené války. Musíte je jen dát dohromady, modernizovat a prakticky je využít. Američané také chtějí použít technologii HALEU pro konstrukci kompaktních místních jaderných reaktorů.

Zajímavé je, že se dokonce mluví o urychlení prací na jejich konstrukci, aby mohly být použity v misích k návratu na Měsíc již v roce 2024. V současné době má NASA připraveny první malé reaktory zvané Kilopower. Později v tomto roce chce Pentagon provést první testy Demonstration Rocket pro pohon Agile Cislunar Operations (DRACO). Nejpravděpodobněji budou testy provedeny na oběžné dráze s nástupcem tajného mini-raketoplánu X-37B, který má letět do vesmíru příští rok.

Jaderný motor by mohl transformovat průzkum vesmíru k nepoznání. Sondy, které jsou vysílány na mise k objektům ve sluneční soustavě, nyní potřebují měsíce, aby dosáhly svého cíle, a někdy dokonce roky, aby je důkladně studovaly ze svých oběžných drah. Jaderný motor mezitím nelze použít pouze k enormní rychlosti kosmických lodí, díky čemuž dosažení nebeských těles bude trvat dny nebo týdny, ne měsíce nebo roky, ale také jim to umožní svobodné manévrování, takže výzkum lze provádět mnohem rychleji.

Inovativní jaderný motor nové generace DRACO nebude emitovat radioaktivní prvky ve výfukových plynech. DARPA má v úmyslu tyto disky vyrábět pomocí specializovaných 3D tiskáren na oběžné dráze Země a později také na Měsíci a Marsu, aby výrazně snížila náklady. Nedávno Pentagon oznámil, že obdobným způsobem budou ve vesmíru vytvořeny také rakety a kosmické lodě. Vše nasvědčuje tomu, že v blízké budoucnosti se s rozvojem amerických vesmírných sil přestěhuje zbrojní průmysl do nových továren mimo naši planetu.

Zdroj: ANS

Sdílet: