Provoz nad naší planetou houstne. Na oběžné dráze se málem družice ESA srazila s Muskovým satelitem

Provoz na oběžné dráze poněkud houstne a málem došlo i na „bouračku“. Evropská vesmírná agentura (ESA) byla nucena provést úhybný manévr se svou družicí Aeolus, když se vyhýbala pravděpodobné kolizi se satelitem Starlink 44 americké společnosti SpaceX. Později ESA uvedla, že úhybný manévr museli učinit oni, protože SpaceX, patřící vizionáři Elonu Muskovi, dala jasně najevo, že svým satelitem neuhne ani o píď.

V květnu letošního roku jsme vás informovali o tom, že společnost SpaceX vypustí prvních 60 satelitů sítě Starlink, jejímž cílem je pokrýt doslova celou naši planetu rychlým internetem, a to i v těch nejzapadlejších koutech světa. Už v raných stádiích se hovořilo o problémech, které síť 12 tisíc satelitu s sebou přinese. První z nich je tu a je spojen s provozem na oběžné dráze.

Přestože už na konci srpna hlásily přístroje potencionální srážku satelitu s evropskou družicí Aeol, nebral toto oznámení nikdo vážně. Riziko srážky sice nebylo vysoké, nicméně nečinnost Muskových lidí byla zcela proti předpisům. Na konci srpna už dokonce musela ESA požádat společnost SpaceX, aby se situací zabývala. Ta ku překvapení všech oznámila, že není důvod se věcí zabývat. S nečinností však narůstala pravděpodobnost střetu.

Nad celou situací tak převzala kontrolu ESA, která naplánovala změnu oběžné dráhy své družice o 350 metrů vzhůru. V pondělí byl tento manévr zrealizován, jen půl hodiny před tím, než mělo k srážce dojít. Omluvou společnosti SpaceX byla údajná chyba systému, kvůli které nezaznamenali, že se pravděpodobnost srážky zvýšila. V současné chvílí společnost SpaceX problém vyšetřuje a chce najít řešení, jež by podobným situacím v budoucnu zabránilo.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet:
Loading...