Poslechněte si pláč Země: zvuk magnetického pole naší planety

4.8/5 - (5 votes)

Týmu dánských vědců se podařilo interpretovat a převést zvuk generovaný magnetickým polem Země pomocí satelitu Swarm Evropské vesmírné agentury (ESA). Nahrávka opravdu zní jako by si naše planeta naříkala.

Přestože je magnetické pole naší planety zásadní pro život na Zemi, nemůže jej vidět ani slyšet. Magnetické pole je složitá a dynamická bublina, která nás chrání před kosmickým zářením a nabitými částicemi přitahovanými silnými větry proudícími ze Slunce.

Když se tyto částice srazí s atomy a molekulami naší atmosféry, především s kyslíkem a dusíkem v jejích horních vrstvách, část energie srážek se přemění na typická a děsivá modrozelená světla polární záře. A zatímco nám polární záře nabízí vizuální vzorek toho, jak naše magnetické pole funguje, poslouchat, jak interaguje s jinými částicemi nebo se samotným slunečním větrem, je velmi odlišná záležitost.

Obrovské magnetické pole Země je z velké části generováno oceánem tekutého železa, vnějším jádrem naší planety, které se nachází asi 3000 kilometrů pod našima nohama a působí podobně jako dynamo na Zemi. Kolo jízdního kola, ve kterém rotující pohyb vytváří elektrické proudy, které tentokrát generují neustále se měnící magnetické pole.

Pro studium tohoto magnetického pole vypustila Evropská kosmická agentura v roce 2013 trojici satelitů Swarm se záměrem nejen přesně měřit magnetické signály přicházející ze zemského jádra, ale také z pláště, kůry, oceánů, ionosféry a magnetosféry. . Tyto údaje byly přesně ty, které použil tým hudebníků a vědců z Technické univerzity v Dánsku k interpretaci toho, jak lidskému uchu zní magnetické pole Země.

Sdílet: