Poprvé se podařilo zachytit záblesk ze srážky dvou černých děr

Poprvé se podařilo astronomům zachytit světlo po srážce dvou černých děr. Dvojice objektů do sebe vrazila a následně se sloučila ve vzdálenosti 7.5 miliardy světelných let.

Pozorovat srážku dvou černých děr není vůbec jednoduché. Jsou to galaktická monstra a jejich gravitační síle nedokáže uniknout ani světlo. V případě absence světla se astronomové musí spoléhat na gravitační vlny, narušení časoprostoru, které jsou vytvářeny srážkami masivních objektů, píše Science Alert.

Předpověděl to už Albert Einstein, ovšem nemyslel si, že se nám podaří někdy tyto vlny zachytit. Tvrdil, že než dorazí k Zemi budou příliš slabé a ztratí se mezi množstvím jiných ruchů. 100 let se předpokládalo, že má Einstein pravdu, avšak v roce 2015 se podařilo prvním přístrojem odhalit gravitační vlny po srážce dvou černých děr, 1.3 miliardy světelných let od nás.

Srážka černých děr

Co se týče nejnovějšího případu, vědcům se podařilo poprvé zachytit záblesk světla, který vznikl po srážce dvou černých děr. Záblesk samotný není výsledkem srážky, ale interakcí s akrečním diskem. Akreční disk je prstenec horké hmoty, který obíhá v těsné blízkosti černé díry.

Vědci se domnívají, že po srážce došlo k vyloučení obrovských sil, které se prodraly přes rozžhavený prstenec hmoty.

Sdílet:
Loading...