Pokud astronaut zemře ve vesmíru, co se stane s jeho mrtvým tělem?

Rate this post

Vesmír nemá žádné hranice, nikdo nezná jeho počáteční ani koncový bod. Pokud tedy zemře astronaut ve vesmíru, jeho tělo bude bloudit nekonečným vesmírem miliony let. V současné době ale není registrováno jediná přirozená smrt astronauta ve vesmíru. Technicky vzato zahynuli ve vesmíru jen tři členové mise Sojuz 11.

Uvažujme ale hypoteticky o situaci, kdy astronautovi z nějakých důvodů selže skafandr během rutinní kontroly mimo kosmickou loď. Co se s ním stane za dalších 10, 20 nebo 30 sekund?

Řekněme, že kvůli některým technickým poruchám byl astronautův skafandr zasažen malým úlomkem meteoritu, který jej proděravěl. V takové chvíli jde o astronautovi o život, jaké budou jeho další kroky? Rozhodně by si musel počínat velmi rychle, protože už za 10 sekund ztratí vědomí a poté kvůli nedostatku tlaku vzduchu zemře.

Každý z nás ví, že tělo mrtvé osoby se časem mění. Tyto změny začínají bezprostředně po smrti a jsou zřetelnější každou hodinu. Jak by ale tento proces probíhal ve vesmíru, kde jsou okolní podmínky radikálně odlišné od těch na Zemi?

Rozklad mrtvého těla ve vesmíru

Za normálních podmínek začne mrtvé tělo blednout a potom se kůže kolem očí a nehtů změní na šedou, což je spojeno s ukončením plnění velkých a malých cév krví. Když srdce přestane fungovat, gravitace začne ovládat tekutiny v těle, která se hromadí ve spodní části mrtvoly. Krev putující dolů způsobí výskyt nepěkných skvrn.

Ve vesmíru se vše děje velmi odlišně. Existuje hned několik možných scénářů, jak se tělo v průběhu času změní. Pokud vnitřní nebo vnější zdroj tepla na mrtvolu nepůsobí, velmi rychle zamrzne. Věda dnes může s jistotou říct, že mrtvola ve vesmíru zůstává po mnoho let beze změn. Je tak tedy dost možné, že v nepozměněném stavu bude tělo bloudit v nekonečném prostoru, pokud ho tedy k sobě nepřitáhne nějaká planeta nebo hvězda. V tomto případě se vlivem tepelného záření promění tělo k nepoznání nebo se úplně zhroutí.

Právě zdroj tepla je klíčovým faktorem. Tak například pokud by se tělo dostalo do vnější atmosféry, zahřeje se a řídké prostředí jej sterilizuje. Jelikož jsou právě mikroorganismy důležité pro proces rozkladu, je tedy docela možné, že tělo může být na oběžné dráze i několik let, aniž by prošlo radikálními změnami.

Pokud tělo zůstane ve skafandru, pak je otázkou, zda bude fungovat vyhřívání. Pokud ano, tělo se začne rozkládat uvnitř. Pokud však není k dispozici žádný zdroj tepla, oblek neovlivní bezpečnost tkání a mrtvola zamrzne.

Ujasněme si, že se jedná pouze o teorii a je vlastně velmi obtížné říci, co se stane a bude následovat, pokud astronaut zemře. Věda nám sice poskytuje jisté informace a předpoklady, existuje však mnoho faktorů, které vždy předvídat nelze.

Zdroj: HW

Sdílet: