Podle zpráv OSN musíme zchladit naši planetu. V současné době se testuje možné řešení

Nejnovější zpráva OSN o stavu klimatu hovoří jasně. Poslední čtyři roky byly nejteplejší v historii a vypadá to, že tento trend si bude Země udržovat i nadále. Všechny dostupné důkazy poukazují na nestabilní budoucnost charakterizovanou extrémnějšími povětrnostními událostmi, zhoršujícími se srážkami, stejně jako se zvýší dezertifikace suchých oblastí. Naše zdraví, bezpečnost potravin, infrastruktura a ekonomická produktivita na to vše budou mít klimatické změny dopad. Četné rostlinné a živočišné druhy pravděpodobně zaniknou.

Takže co můžeme dělat? Jedním z nápadů, který dlouho ležel v prachu a nikdy se nedostal na světlo, pochází z oboru solárního geoinženýrství. Dokonalá svou jednoduchostí je myšlenka ochladit Zemi tím, že do stratosféry budou zavedeny malé molekuly, odrážející sluneční světlo.

Dočasné klimatické ochlazení můžeme pozorovat, při sopečném výbuchu, který vypouští velké množství oxidu siřičitého do stratosféry. Tento koncept chtějí využít i geoinženýři, jenže kvůli potencionálním problémům se o to ještě nepokusili. Může se totiž stát, že molekuly naruší a oslabí ozonovou vrstvu.

Jenže zoufalé časy si žádají odvážnou vědu. Projekt geoinženýrské práce na Harvardově univerzitě s názvem Stratosférický řízený perturbační experiment (SCoPEx) se blíží do cílové roviny směrem k jeho prvnímu spuštění.

Nápad se zrodil spojením chytrých hlav, chemiků Jamese Andersona a Franka Keutse a experimentálního fyzika Davida Keitha. SCoPEx bude mít podobu poháněného balónu, nesoucího zásobník částic a sadu chemických, teplotních a světelných senzorů. Podle zpráv portálu Nature budou počáteční testy zahrnovat dva řízené balóny, z nichž každý rozptýlí asi 100 gramů uhličitanu vápenatého do ovzduší, 20 kilometrů nad jihozápadní Amerikou.

Jakmile bude balón vybaven uhličitanem vápenatým poletí na místo určené, kde budou snímače sledovat, jak se molekuly chovají ve stratosféře, která pro ně není přirozeným místem.

Pokud půjde vše podle plánu, experiment by mohl pokračovat v první polovině roku 2019. Do té doby pracuje vědecké trio na koordinaci závěrečných fází vývoje potřebných nástrojů a balónů, z nichž je většina vyrobena na zakázku.

Výpočty ukazují, že mírně rozlehlá flotila balónů, která dodá molekuly uhličitanu vápenatého o objemu 0,5 mikrometrů, by mohla zlepšit klima regionů po celém světě.

Zdroj: IFLScience, Chemical and Engineering News

Sdílet:
Loading...