Po padesáti letech se Američané 25. ledna vrátí na Měsíc

5/5 - (2 votes)

Více než padesát let uplynulo od legendární mise Apollo. Dnes již známe datum, kdy se Spojené státy vrátí na povrch měsíce. Konkrétně 25. ledna se pokusí přistát s modulem na Měsíci, prohlásil šéf první soukromé společnosti, která by mohla úspěšně přistát na měsíčním povrchu.

Přistávací modul s názvem Pregrine byl vyvinut americkou společností Astrobotic, jejíž generální ředitel John Thornton prohlásil, že modul nepoveze lidskou posádku, nýbrž nástroje NASA pro studium měsíčního prostředí v očekávané pilotní misi Artemis NASA.

Před několika lety se NASA rozhodla pověřit americké společnosti vysláním vědeckých přístrojů na Měsíc. Jak informuje phys.org, vše je podloženo smlouvami s pevnou cenou, které umožní rozvoj lunárního hospodářství a poskytování dopravních služeb za nižší náklady.

Start je plánován na 24. prosince z Floridy. Modulu pak bude trvat několik dní, než se dostane na oběžnou dráhu Měsíce, kde bude muset počkat do 25. ledna, a pak se pokusí přistát. Sestup bude probíhat autonomně, bez lidského zásahu, ale bude monitorován z řídícího centra společnosti.

Japonský start-up ispace se již na jaře pokusil stát se první soukromou společností, která přistála na Měsíci, ale mise skončila havárií. Neúspěch utrpěl i Izrael v roce 2019. Na Měsíci úspěšně přistály pouze čtyři země: Spojené státy, Rusko, Čína a nejnověji Indie.

Sdílet: