Od příštího roku zpřístupní NASA mezinárodní vesmírnou stanici turistům

Vesmírný turismus je téměř na dosah. Od příštího roku plánuje americká vesmírná agentura NASA zpřístupnit mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) turistům. Každý rok pak mají na ISS směřovat dvě krátké mise s turisty. NASA chce touto cestou otevřít stanici cestovnímu ruchu a dalším obchodním aktivitám.

Plán vesmírné agentury je v podstatě jednoduchý. Každý rok by na ISS směřovaly pouze dvě mise s turisty, kteří by zde mohli zůstat až 30 dni. Cena bude stejně jako pobyt astronomická. Za exkluzivní ubytování na oběžné dráze Země si potencionální zájemci zaplatí 35 tisíc dolarů, ovšem za noc. Na české koruny by tedy noc vyšla na 790 000.

Samozřejmě touto cenou se okruh zájemců ztenčuje. S čímž souvisí i výběr složení posádky. Do vesmíru přece jen nemůže letět každý, nebo alespoň ne okamžitě. Podle pracovníku NASA budou za výběr dotyčných zodpovídat soukromé podnikatelské subjekty, které rovněž zabezpečí, aby vesmírní turisté splnili zdravotní a výcvikové požadavky nezbytné pro let do vesmíru.

Kdo turisty dopraví?

I v této záležitosti má vesmírná agentura jasno. Na ISS dopraví turisty kosmická loď hned dvou společností, SpaceX, Elona Muska se svým strojem Dragon, a Boeing, který momentálně buduje kosmickou loď Starliner.

V minulosti byla sice NASA proti komerčnímu využívaní Mezinárodní vesmírné stanice, stejně jako zakazovala astronautům účastnit se výzkumů za účelem zisku. Nicméně časy se mění a s ním i názory vedení vesmírné agentury. Nové komerční příležitosti jsou součástí úsilí směřujícího k úplné privatizaci ISS.

Zdroj: BBC.com

Sdílet:
Loading...