Obří zlatý asteroid může učinit každého z nás miliardářem

Mezi Marsem a Jupiterem je poklad, jehož cena je skutečně astronomická. Asteroid Psyche by měl obsahovat tolik zlata, že každý z nás by byl rázem pohádkový boháč. Zlata je tam prý tolik, že na Zemi by mělo cenu až 10 biliard dolarů. Rozepsaná ta částka vypadá takto: 10 000 000 000 000 000. Úplně každý člověk na naší planetě by se tak mohl stát dolarovým milionářem. Kdy tedy všichni zbohatneme?

Složení asteroidu Psyché je výjimečné. Žádná planeta, měsíc, kometa či planetka, které dosud byly navštíveny kosmickými sondami, totiž nemají téměř výhradně kovové složení. Na druhou stranu informace, které byly o asteroidu doposud shromážděny, byly pořízeny na dálku spektrometricky, tudíž jsou informace spíše orientační. Ovšem za pár let by mohlo být jasněji. K asteroidu se totiž chystá sonda 16 Psyche americké vesmírné agentury NASA. Její start byl ohlášen na rok 2022, a když všechno dobře půjde, někdy kolem roku 2030 by mohlo být jasno.

Těžba ve vesmíru

Přírodní zdroje na Zemi jsou omezené. Lidstvo musí vynakládat čím dál větší úsilí, aby se dostalo k novým nalezištím. A vesmír vypadá jako bezedný. Už v roce 1983 v USA vznikla společnost OffWorld, která chce suroviny dovážet z asteroidů v blízkosti Země. Skutečný boom ale nastal po roce 2010 a trvá dodnes. Většina firem byla založena v USA, ale v první desítce najdete i dvě britské. Zatím ale vesmírný prostor jen mapují. Například ví, že Anteros je doslova zlatý důl, odhadovaný výnos by tu byl 1250 miliard dolarů. Oproti tomu asteroid DO3 je totální propadák, tam je surovin jen za 0,06 miliardy.

I když si na zlato z asteroidu musíme počkat, už existují zákony, které s ním počítají. První zákon o těžbě surovin ve vesmíru vznikl ve Spojených státech za doby prezidentování Baracka Obamy. Pravidlo je jednoduché: Pokud suroviny ve vesmíru vytěží americká firma, tak jsou její.

V Evropě jako první začalo vesmírnou legislativu řešit maličké Lucembursko. Samo se do kosmu nechystá, ale myslí dopředu – chce se stát základnou pro soukromé těžařské firmy. Zisky v budoucnosti by mohly být tak obrovské, že i nízké daně by přinesly spoustu peněz.

Zdroj: alertageo.org

Sdílet:
Loading...