Objevili trpasličí planetu s obřím prstencem na hranici Sluneční soustavy

5/5 - (1 vote)

Astronomům se podařilo objevit soustavu prstenců u trpasličí planety Quaoar, která se nachází daleko za oběžnou dráhou Neptunu. Na rozdíl od ostatních prstencových systémů ve sluneční soustavě je nově objevená struktura nezvykle daleko od obíhaného tělesa. K objevu pomohla observatoř Gran Telescopio Canarias, kterou vědci využili při okultaci, kdy Quaoar zakryl hvězdu na pozadí.

Trpasličí planeta Quaoar je jednou z ledových planetesimál v Kuiperově pásu, tedy v oblasti Sluneční soustavy za oběžnou dráhou Neptunu. S průměrem okolo 1 110 kilometrů (zhruba polovina průměru Pluta) patří mezi větší objekty Kuiperova pásu. V poslední době ji proto odborníci řadí mezi trpasličí planety než jen pouhé planetky.

Početný mezinárodní tým astronomů nedávno ohlásil pozoruhodný objev, který se Quaoaru týká. Zajímavý systém podle vědců zahrnuje i prstence, navíc velmi zvláštní. Prstence kolem Quaoaru se totiž nacházejí mnohem dál od planetky, než by měly být. Jejich vzdálenost více než dvojnásobně překračuje Rocheovu mez, která byla považována za maximální možnou vzdálenost prstenců u vesmírného objektu a vlastně by tak vůbec neměly existovat. Výzkum zveřejnil prestižní časopis Nature.

Badatelé objevili prstence Quaoaru díky zařízení HiPERCAM, extrémně citlivé a vysokorychlostní kameře, vyvinuté odborníky britské Sheffieldské univerzity, která je nainstalovaná na dnes největším optickém teleskopu na světě Gran Telescopio Canario, jehož průměr je 10,4 metru.

Sdílet: