Objevila se planeta, podobná té naší.

Japonští vědci objevili 15 nových planet – včetně “Super Země” – která obíhá malé, studené hvězdy známé jako červený trpaslík.Mezi nedávno objevenými cizími světy našli experti planetu nazvanou K2-155d, která je 1,6 násobek velikosti naší planety a obíhá svou hvězdu v tzv. Obytné zóně vzdálené asi 200 světelných let.

Toto zjištění účinili astronomové vedeni Teruyukim Hiranem z Ústavu zemského a planetárního vědního institutu v Tokiu. Tento objev dokazuje, že červení trpaslíci jsou dobrým terčem při hledání potenciálně obytných planet. V minulosti se astronomové vyhýbali hledání cizího života a planet, podobných planetě kolem červených trpaslíků, protože obytné zóny kolem těchto hvězd jsou malé. Astronomové byli přesvědčeni, že jakýkoli svět obíhající červené trpaslíky by byl tak blízko hvězd, že jedna strana by neustále čelila hvězdě, což by mohlo způsobit, že jedna planeta bude extrémně horká, zatímco druhá strana by zmrzla v chladném a tmavém stavu, což znamená, za extrémně těžkých podmínek.

Trojrozměrné globální klimatické simulace zachycené daty z Keplerovy sondy NASA naznačují, že povrch této super-země může hostit vodu. Nicméně, aby se ujistili, že tento cizí svět je obyvatelný, astronomové budou muset přesněji odhadnout dosah a teplotu K2-155. “V našich simulacích se předpokládalo, že atmosféra a složení planety jsou podobné Zemi ale neexistuje žádná záruka, že tomu tak opravdu je,” řekl Dr. Hirano.

I když bychom zjistili, že na povrchu planety je tekutá voda, zatím není možné s naší technologií, se k vzdálené planetě dostat. Nicméně budoucí generace super-rychlých kosmických lodí by mohly umožnit astronomům do budoucna navštívit planetu bez problémů. Zatím nejrychlejší sonda je New Horizons s neuvěřitelnou rychlostí 51 500 km/h. S touto rychlostí by trvalo 4 milióny let, než by se tato sonda dostala na K2-155d.

Vědci říkají, že červení trpaslíci jsou nejčastějším typem hvězd v naší galaxii. Tyto malé a relativně chladné hvězdy se často nedají pozorovat kvůli jejich světelnosti a ze Země není vidět jediný červený trpaslík pouhým okem. Nejbližší červený trpaslík je Proxima Centauri. “Je důležité si uvědomit, že počet planet kolem červených trpaslíků je mnohem menší než počet planet kolem hvězd slunečného typu,” řekl Dr. Hirano. Systémy červených trpaslíků, obzvláště nejchladnější červené trpaslíky, se právě začínají zkoumat, takže jsou velmi zajímavými cíli pro budoucí výzkum exoplanet. ”

Dr. Hirano, stejně jako další astronomové po celém světě, očekávají, že v dubnu 2018 bude zahájen průzkum satelitu Transition Exoplanet Survey (NASA) v NASA, který se pravděpodobně prokáže jako dobrý nástroj pro astronomy, který jim umožní objevit mnoho dalších potenciálně obývaných planet galaxie. “Očekává se, že TESS najde mnoho kandidátských planet kolem jasných hvězd blíže Zemi,” řekl doktor Hirano. To velmi usnadní návazná pozorování, včetně vyšetřování planetárních atmosfér a určení přesné oběžné dráhy planet. ”

Sdílet: