O víkendu bude svět pozorovat vzácné zatmění Slunce

Už za pár dní dojde na obloze k velmi unikátnímu zatmění Slunce. V neděli 21. června dojde k tzv. prstencovému zatmění, tentokrát jej budou moci sledovat lidé po celé Africe, na Středním východě, v Indii a Číně. To ale neznamená, že jej nemůžete sledovat i vy.

Prstencové zatmění Slunce je poměrně vzácný úkaz, při kterém úhlově menší Měsíc zakryje podstatnou část slunečního disku a na obloze se tak na pár minut vytvoří podívaná v podobě oslnivého prstýnku Slunce. Nastává v momentě, kdy je Měsíc v novu na své eliptické dráze dále od Země a zároveň se postaví přímo mezi Slunce a Zemi.

Na rozdíl od běžných prstencových zatmění, to nedělní bude doprovázet jedna zvláštnost. Slunce bude zakryto z 99%, takže půjde o téměř úplně zatmění. Očekává se, že bude zatemněno dříve, než bude viditelný „ohnivý kruh“.

Jak již bylo zmíněno, na našem území nebude zatmění viditelné. To ale neznamená, že o něj přijdete. Portál Time and date umožňuje sledovat zatmění živě z jakéhokoliv koutu světa. Na stránkách se již teď odpočítává čas. Tak si rozhodně tuto nedělní událost nenechte ujít.

Zdroj: TL

Sdílet:
Loading...