Nové snímky Marsu odhalují přítomnost starověké řeky, která tam proudila nejméně 100 000 let

Geolog Francesco Sales z Utrechtské univerzity v Nizozemsku a jeho kolegové objevili vysoký skalnatý útes v severozápadním okraji oblasti Hellas na Marsu, který jak se zdá, postupně tvořil tok dávné řeky.

Při pohybu řek se ukládá sediment, který se hromadí ve vrstvách. Skalnatý útvar je vysoký 200 metrů, což je přibližně dvojnásobek výšky Bílých útesů anglického Doveru, a 1,5 km široký. Sedimentární horniny útesu jsou staré asi 3,7 miliardy let. K vytvoření něčeho takového by zde musela proudit řeka, nejméně 100 000 pozemských let. Vědecký tým našel výchozí bod pomocí satelitních dat z kamery HiRISE na palubě NASA Mars Reconnaissance Orbiter, která zachycuje snímky Marsu s rozlišením 25 centimetrů na pixel.

„Satelitní snímky Marsu se obvykle omezují na pohled z ptačí perspektivy, takže získáme pouze snímek horní vrstvy sedimentu,“ říká Sales. “Měli jsme štěstí, protože tento útes byl nasnímaný správným způsobem,” říká. To týmu umožnilo analyzovat základní skalní vrstvy. Vědci pak vyvinuli 3D rekonstrukci oblasti. K vytvoření těchto 200 metrů silných nánosů jsme potřebovali podmínky, které by vyžadovaly prostředí schopné udržet velké objemy tekuté vody, “říká Sales.

Zdroj: NS

Sdílet:
Loading...