Nové snímky Marsu odhalují ohromný kráter plný ledu

Včera začala oficiálně zima, zatímco my žádný sníh neevidujeme na Marsu ho mají víc než dost. Díky satelitním snímkům s vysokým rozlišením, pořízených přístrojem Mars Express, Evropské kosmické agentury (ESA), se k nám dostaly snímky rudé planety, ozdobené kráterem plného ledu.

ESA/DLR/FU Berlin

Kráter byl objeven vesmírnou agenturou ESA, jeho šířka činí 50 kilometrů a je až po okraj naplněn ledem. Společně s červeným povrchem Marsu tvoří bílá masa překrásný kontrast. Zároveň je skvělým indikátorem. Voda v jakékoliv formě je přesně to, co se na okolních planetách snažíme najít. Podle vědců se na tomto místě led nachází celoročně a má tloušťku 1,8 kilometrů. Údaje naznačují, že se skládá z 2200 kilometrů krychlových nepolárního ledu. A to je opravdu hodně.

Díky fenoménu, který je známý jako „studená past“ je kráter pokryt ledem celoročně. Dno kráteru se nachází nejméně dva kilometry od jeho okraje. Díky tomu se na dně drží ledový vzduch, který udržuje stálou teplotu kráteru.

Kráter se rozprostírá na severních nížinách Marsu a nese název Korolev. Je pojmenován po Sergeji Korolevu, který byl ruským raketovým inženýrem, stojícím za misemi jako spuštění prvního satelitu Sputnik.

Přístroje agentury ESA zde hledaly především metan a jiné plyny, které by dokazovaly biologickou aktivitu na planetě. Jejich úkolem je také objevit místa, kde by bylo možné přistání pozemské vesmírné lodi.

Zdroj: IFLScience.com