Nová studie tvrdí, že na Měsíci mohl být kdysi život ve dvou různých obdobích

Podle astrobiologa Dirka Schulze-Makucha z Washingtonské státní univerzity a profesora Iana Crawforda z Londýnské univerzity mohl být Měsíc kdysi na jistou dobu domovem primitivních forem života. Mimozemský život zde prý mohl vzniknout po nárazu meteoritu a jeho atmosféra mohla být mnohem obyvatelnější a připravena podporovat život, než je tomu dnes.

Podle nich mohly na Měsíci vzniknout podmínky podporující primitivní formy života zhruba před 4 mld. let. Stejné podmínky se prý mohly utvořit během vrcholu sopečné činnosti asi před 3,5 mld. let. V té době Měsíc chrlil obrovské množství velmi horkých plynů včetně vodní páry. Tyto plyny se mohly na povrchu transformovat v tekutou vodu a zároveň vytvořit atmosféru, která ji zde mohla držet. Kromě toho prý Měsíc mohl být „chycen“ do magnetického pole, jež by všechny formy života případně zde žijící ochránilo před smrtícími slunečními větry.

Nejstarší důkazy života na Zemi pocházejí z doby před zhruba 3,5–3,8 mld. let a život tu měl tehdy podobu sinic. Během té doby docházelo ve sluneční soustavě k častým výbuchům meteoritů a podle Crawforda a Schulze-Makucha mohla život na Měsíc přinést právě jedna z těchto explozí. Schulze-Makuch upřesnil, že na Měsíci mohli žít ve vodních útvarech jeho povrchu mikrobi, dokud povrch nevyschl a stal se neobyvatelným.

Vědci nyní doufají, že jejich teorie přesvědčí agenturu NASA, aby přišla s „intenzivním budoucím programem průzkumu Měsíce“, který by zahrnoval průzkum měsíčních usazenin z výše uvedené doby, a zjistilo se tak, jestli obsahují formy života. Součástí programu by prý mohla být i na Zemi či Mezinárodní vesmírné stanici prováděná simulace podmínek Měsíce v jeho rané historii.

Sdílet:
Loading...